Sąd w Warszawie uznał, że Katarzyna Szymańska-Jakubowska pomówiła czterech byłych szefów służb poinformował portal OKO.press. Była rzeczniczka MON w komunikacie resortu zarzuciła im “współpracę ze służbami wrogimi Polsce i NATO”. Sąd w uzasadnieniu uznał, że wykorzystano autorytet ministerstwa, aby “pozbawić pomówionych godności osobistej i spowodować swoistą śmierć cywilną”.

Osobami, które była rzeczniczka MON pomówiła, byli Krzysztof Bondaryk, Janusz Nosek, Paweł Białek i Piotr Niemczyk. Sąd nałożył na nią karę dwóch tysięcy złotych grzywny i pięciu tysięcy złotych nawiązki na hospicjum dla dzieci. Wyrok ma zostać opublikowany na stronach MON. Sędzia Małgorzata Drewina z Sądu Rejonowego Warszawa-Śródmieście w uzasadnieniu stwierdziła, że “choć oskarżona wykonywała polecenie przełożonego – czyli Antoniego Macierewicza, nie zwalnia to jej z osobistej odpowiedzialności za popełnione czyny. A także, że sam minister ‘schował’ się za niekompetentną urzędniczką”.

Reklamy

Komunikat MON z 3 grudnia 2016 roku podpisała Katarzyna Szymańska-Jakubowska, która pełniła czasowo funkcję rzeczniczki prasowej resortu obrony. W piśmie odnoszono się do dyskusji o stanie polskich służb, który miał miejsce 24 listopada 2016 roku w Collegium Civitas. Komunikat brzmiał: “Ministerstwo Obrony Narodowej zwraca uwagę, że coraz częściej pod pozorem dyskusji naukowej wypowiadają się byli funkcjonariusze służb odpowiedzialni za katastrofalny stan polskiego bezpieczeństwa, tolerowanie środowisk mafijnych wyrosłych ze Służby Bezpieczeństwa, inwigilację niepodległościowych partii politycznych, a nawet przestępczą działalność na rzecz obcych służb. Smutnym przykładem takiego działania była dyskusja zorganizowana 24 listopada 2016 roku w Collegium Civitas, w której wzięli udział byli funkcjonariusze podejrzewani o współpracę ze służbami wrogimi Polsce i NATO. Przestrzegamy polską opinię naukową i opinię publiczną przed dezinformacyjnymi konsekwencjami propagowania takich działań.”

W komunikacie nie wymieniono nazwisk, jednak w konferencji brali udział Krzysztof Bondaryk, Janusz Nosek, Paweł Białek i Piotr Niemczyk.

Wyrok skomentował na Facebooku były minister Obrony narodowej Tomasz Siemoniak.

Źródło: OKO.press, Facebook

Poprzedni artykułPracuje w państwowej spółce, zarabia krocie i wspiera PiS
Następny artykułOgromna wpadka rządu. Miał być program dla dzieci jest kompromitacja