[Counter-Box id="1"]

Daniel Obajtek jako szef państwowej agencji rolniczej odwołał tysiące pracowników. Ludzie poszli do sądów i wygrali. Jak informuje Gazeta.pl Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa musiała wypłacić ponad 2 miliony złotych odpraw i odszkodowań.

Daniel Obajtek (dziś prezes państwowego giganta naftowego – PKN Orlen) od 26 listopada 2015 r. do 1 marca 2017 r. był szefem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Konsekwencje jego działań ciągną się do dziś.

Reklamy

Sam Obajtek chwalił się, że “wymienił” 1,6 tys. ludzi w podlegającej mu wówczas Agencji. “Tak, zrobiliśmy to, ale gdybyście widzieli skalę, jak ci dyrektorzy, wicedyrektorzy, kierownicy procedowali, jak dzielili nagrody, to było ohydne, ja miałem tą wiedzę, zrobiłem ten ruch i uważam, że słuszny ruch” – mówił z dumą. Część osób w ogóle pożegnała się z ARiMR, a część otrzymała inne stanowiska. Potem jednak ludzie pomaszerowali do sądów – po pieniądze za to, że zostali “wymienieni”.

Z informacji, którą przekazał minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel (PiS), wynika, że za prezesury Obajtka w Agencji zwolniono 422 pracowników na podstawie art. 70 Kodeksu pracy (“pracownik zatrudniony na podstawie powołania może być w każdym czasie – niezwłocznie lub w określonym terminie – odwołany ze stanowiska przez organ, który go powołał”).

Po tej fali odejść z ARiMR do sądów popłynęły pozwy przeciwko państwowej agencji. Byli pracownicy żądali zapłaty odszkodowań za niezgodne z prawem rozwiązanie umów, przywrócenia do pracy, zadośćuczynień, sprostowań świadectw pracy i odpraw – to cały szereg zarzutów. Teraz okazuje się, że na podstawie wyroków sądowych z tytułu rozwiązania umów z pracownikami z przyczyn, które ich nie dotyczą, wypłacono odprawy: łącznie 610 426 zł. Na tej kwocie najprawdopodobniej się nie skończy, bo to dane do marca. Wciąż toczą się 94 procesy, z kolei 99 zakończyło się już prawomocnymi wyrokami. Wyrzucani z ARiMR pracownicy prawie zawsze wygrywali: 85 procesów spośród prawie stu zakończonych. Agencja wygrała zaledwie 14 spraw.

Wymieniona wcześniej kwota ponad 610 tys. zł to były odprawy dla zwalnianych, ale dużo wyższa jest kwota odszkodowań, którą ci zwalniani również w sądach wywalczyli. Na podstawie wyroków sądowych z tytuł odszkodowań za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę wypłacono 73 pracownikom 1 431 291 zł. Łącznie więc sądy (do marca) nakazały państwu wypłatę odpraw i odszkodowań na kwotę 2 041 717 złotych.

Źródło: Gazeta.pl

Poprzedni artykułPrawie 10 milionów wydatków. Co wynika ze sprawozdania finansowego PiS?
Następny artykułOgromne nagrody w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. Jej szef przyznał je sam sobie