Pół roku od obniżenia wieku emerytalnego przyznawane nowe emerytury są coraz niższe. Jak alarmuje Fakt, podając najnowsze dane ZUS, w porównaniu z październikiem, średnie świadczenia kobiet są o 33 zł niższe, a mężczyzn – aż o 110 zł.

Od 1 października do końca marca wnioski o emeryturę złożyło 433 tys. osób. Niemal 360 tys. Polaków już przyznano emerytury. Ale okazuje się, że z miesiąca na miesiąc kwota przyznawanych świadczeń spada, bo jak twierdzi Wojciech Andrusiewicz, rzecznik ZUS. “Wpływ na niższą średnią świadczeń wypłacanych w I kwartale tego roku niewątpliwie ma fakt, że tegoroczni wnioskodawcy dysponują nieco mniejszym kapitałem na koncie w ZUS”

Reklamy

Duża liczba osób występujących o emeryturę po obniżeniu wieku pod koniec zeszłego roku miała więcej niż 60 i 65 lat, więc i uzbierali więcej składek na swoich kontach w ZUS.

Tabloid przypomina jednak, że kiedy jeszcze w Sejmie trwały prace nad projektem ustawy w tej sprawie, rząd przedstawił swoją prognozę. Wynikało z niej jasno: w 2018 r., już po obniżeniu wieku, średnia emerytura mężczyzn wyniesie 3115 zł, a kobiet – 1750 zł. O takich kwotach – jak się okazuje – emeryci mogą jednak tylko marzyć.

Jak zmieniały się emerytury?

  • Przeciętna emerytura w październiku 2017 r.
    Kobiety – 1642,51 zł
    Mężczyźni – 2782,21 zł
  • Przeciętna emerytura w marcu 2018 r.
    Kobiety – 1609,65 zł
    Mężczyźni – 2672,51 zł

Źródło: Fakt

Poprzedni artykułEkstrafuchy i ekstrapensja dla człowieka z PiS. Wszystko dzięki dobrej zmianie.
Następny artykułPrawie 900 tysięcy na reklamę Kancelarii Premiera. Na co dokładnie wydano pieniądze?