Skutki reformy sądownictwa. Komisja Europejska odbierze Polsce pieniądze?

“Chcemy zaproponować, by w przyszłym budżecie UE jako warunek zapisano przestrzeganie zasad państwa prawa” – powiedział komisarz UE ds. budżetu Guenther Oettinger w wywiadzie dla niemieckiej gazety “Tagesspiegel am Sonntag”. Jego wypowiedź przytacza Onet.

2 maja br. Komisja Europejska przedstawi swoją propozycję przyszłego budżetu UE na lata 2021-2027. Tymczasem ze względu na kontrowersyjną reformę sądownictwa w Polsce Komisja Europejska wszczęła pod koniec 2017 roku postępowanie przeciwko Polsce, zarzucając rządowi w Warszawie naruszenie podstawowych wartości demokracji. Bruksela obawia się, że rząd PiS podważa reformą trójpodział władzy, uzależniając sądownictwo od nakazów państwowych.

Reklamy


Chcesz czytać  więcej wewnętrznych informacji ze świata polityki i mediów? Prosimy o obserwowanie naszego profilu na Facebooku oraz na Twitterze. Proszę o lajkowanie i podawanie dalej naszych wpisów - w ten sposób możemy zrobić dla Ciebie więcej.


“W obliczu ewentualnych sporów w trakcie przydzielania funduszy Bruksela jest w państwach UE zasadniczo ‘zdana na wymiar sprawiedliwości’, który jako ‘samodzielna, niezależna od rządu i parlamentu władza może udowodnić swoją bezstronność’ – powiedział Guenther Oettinger i dodał, że “nie chodzi przy tym o “lex Polska”, czyli prawo dotyczące Polski”.

Polska jest największym beneficjentem funduszy UE. Unijna komisarz sprawiedliwości Vera Jourová już rok temu domagała się, by przyznanie środków europejskich uzależnić od praworządności i poszanowania praw podstawowych. Kanclerz Angela Merkel zaproponowała ostatnio, by w przydziale funduszy UE na wsparcie słabszych regionów uwzględnić także kryterium przyjmowania uchodźców i ich integracji.

Źródło: Onet.pl