[Counter-Box id="1"]

Magdalena Sroka była szefową Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej przez dwa lata. Z audytu, który zlecił resort kultury wynika, że za czasów jej rządów w instytucji tej szerzył się nepotyzm, a umowy zawierano ustnie.

PISF jest finansowany z budżetu i podlega resortowi kultury. Rocznie dysponuje kwotą ok. 200 mln zł, którą powinien wydawać na produkcję filmów. Z raportu, do którego dotarł “Fakt” wynika, że w latach 2016-2017 sporo pieniędzy wypłynęło jednak do osób bliskich dyrektor Sroce. Połowę pracowników PISF łączyły relacje rodzinne. Największy nepotyzm – wg tabloidu – panował w księgowości. Ówczesna główna księgowa zatrudniła na etaty aż pięciu członków swojej rodziny.

Reklamy

Z audytu wynika również, że dochodziło tam do wielu finansowych nadużyć. Pracownikom przyznawano comiesięczne premie i dodatki funkcyjne, czasem za wykonywanie pracy, która pokrywała się z zakresem obowiązków. W październiku 2016 r. prawie 2/3 pracowników otrzymało nagrody powyżej 10 tysięcy złotych. Kontrolerzy odkryli też setki niezarejestrowanych, zawieranych ustnie umów cywilnoprawnych.

Wg “Faktu” do PISF wciąż zgłaszają się osoby i instytucje, które domagają się obiecanych przez poprzednie kierownictwo pieniędzy.

Źródło: “Fakt”

Poprzedni artykułCo na to moraliści z PiS? To się nazywa kolesiostwo!
Następny artykułBojkot obchodów wśród rodzin smoleńskich. Tragedia dzieli rodziny