Projekt ustawy o sołtysach znów w Sejmie. Dostaną po 1000 złotych?

PSL walczy o podniesienie rangi sołectw i ponownie skierowało do Sejmu projekt ustawy o sołtysach. O sprawie pisze Agropolska zwracając uwagę, że na razie sołtys z punktu widzenia prawa i organów samorządowych nie ma większego znaczenia.

“Pełnimy funkcję doradczą, ale gminy nie muszą liczyć się z naszym głosem” – powiedział “Rzeczpospolitej” Łukasz Ossowski, sołtys Rytla na Pomorzu, wsi, która najbardziej ucierpiała w czasie nawałnicy 11 sierpnia 2017 r. Portal Agropolska przytacza jego wypowiedź, bo najlepiej odzwierciedla problem jaki mają sołtysi. “Moje działania nie były sformalizowane. Nie byłem partnerem do rozmów ze służbami, które zajmowały się usuwaniem skutków nawałnicy. Myślę, że to błąd, bo byłem przecież na miejscu i wiedziałem najlepiej, które sprawy są najpilniejsze” – tłumaczy sołtys Rytla.

Reklamy


Chcesz czytać  więcej wewnętrznych informacji ze świata polityki i mediów? Prosimy o obserwowanie naszego profilu na Facebooku oraz na Twitterze. Proszę o lajkowanie i podawanie dalej naszych wpisów - w ten sposób możemy zrobić dla Ciebie więcej.


Z sołtysem w pełni zgadza się Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL: “Uważam, że sołectwa powinny być pierwszym szczeblem w samorządowej drabinie. Zdecydowanie należy im nadać większe znaczenie”. Tymczasem kilka dni temu ludowcy ponownie złożyli w Sejmie projekt ustawy o sołtysach i radach sołectwa. Za pierwszym razem projekt został odrzucony w pierwszym czytaniu. Nowe przepisy wyeksponowałyby rolę sołectwa przez dokładne wskazanie kompetencji jego organów (zebranie wiejskie, sołtys) oraz umożliwienie gminom dokładnego wskazania mienia, którym dysponuje sołectwo (komunalne). Sołtys miałby zyskać możliwość uczestnictwa w obradach rady gminy, a za swoją pracę otrzymać uposażenie w wysokości tysiąca zł miesięcznie. Dziś dieta, którą otrzymuje jest znacznie niższa i uzależniona od liczby mieszkańców.

W Polsce jest 40 726 sołectw. To oznacza, że uposażenie dla nich kosztowałoby budżet państwa 40 mln 726 tys. zł.

Złożony po raz drugi przez PSL projekt czeka w sejmowej zamrażarce.

Źródło: Agropolska