[Counter-Box id="1"]

Proponowane przez PiS przepisy dotyczące pracowników sezonowych są w rolnictwie nie do przyjęcia. “Komplikują życie rolnikom i utrudniają zatrudnienie obcokrajowców” – tłumaczy poseł PSL Mirosław Maliszewski.

PiS wprowadza nowe zasady zatrudniania cudzoziemców, także do prac sezonowych w rolnictwie. Rządzący chcą nowego rodzaju umowy cywilnoprawnej dla pracowników sezonowych. Osoba pomagająca przy zbiorach będzie objęta ubezpieczeniem w KRUS. Rolnik będzie odprowadzał za takiego pracownika składkę zdrowotną i wypadkową, a pracownik będzie musiał zapłacić podatek dochodowy.

Reklamy

Politycy PiS twierdzą, że wprowadzenie projektu wynika z realizacji tzw. unijnej dyrektywy sezonowej. “Ta ustawa wcale nie odwołuje się do dyrektywy sezonowej. Ona jest konsekwencją negatywnego rozumienia tej dyrektywy” – twierdzi Mirosław Maliszewski i tłumaczy, że “dyrektywa unijna w wielu momentach mówi o tym, że państwo członkowskie może je wprowadzić, ale nie musi.”

Zdaniem ludowców, PiS tą ustawą ogranicza zatrudnianie cudzoziemców w Polsce. Tymczasem w polskich wsiach coraz trudniej jest zatrudnić polskich pracowników. W efekcie w ostatnich latach 80 proc. pracowników sezonowych przyjeżdżało do Polski m.in. z Ukrainy.

“Wprowadzane przez PiS rozwiązania skomplikują życie rolnikom. W sezonie może zwyczajnie zabraknąć rąk do pracy. To bardzo niebezpieczne, ponieważ w Polsce do prac sezonowych potrzebnych jest nawet pół miliona osób” – zauważył poseł Maliszewski i dodał, że “do niedawna na prostych zasadach polski rolnik zatrudniał cudzoziemców i ramię w ramię stawał z nimi do pracy. Jego podstawową troską był udany zbiór i dobra pogoda, dziś rządzący rzucają rolnikom kolejne kłody pod nogi.”

Poprzedni artykułProjekty rodzinne PSL, apel w obronie lotniska Modlin i trudna sytuacja rolników.
Następny artykułGigantyczne premie dla pracowników Ministerstwa Rolnictwa