Poseł Stanisław Tyszka z klubu parlamentarnego ruchu Kukiz’15 poinformował na Twitterze, że otrzymał odpowiedź na swoją interpelację na temat pomocy polskiego rządu dla zagranicznych firm. Okazuje się, że Prawo i Sprawiedliwość wraz ze Zjednoczoną Prawicą rozdały już blisko 250 milionów złotych obcym korporacjom, zaś największym beneficjentem tych dotacji jest niemiecki Mercedes-Benz.

Parlamentarzysta miesiąc temu wysłał stosowną interpelację do minister przedsiębiorczości i technologii Jadwigi Emilewicz. Na jego pismo odpowiedział podsekretarz stanu Tadeusz Kościński. Z odpowiedzi wynika, że od czasu przejęcia władzy przez Prawo i Sprawiedliwość oraz Zjednoczoną Prawicę przyznano obcym firmom blisko 250 milionów złotych, a kwoty podane przez resort wahają się między kilkuset tysiącami a kilkudziesięcioma milionami złotych.

Reklamy

Największym beneficjentem rządowej pomocy jest niemiecki koncern motoryzacyjny Mercedes-Benz, który otrzymał 82 miliony złotych na budowę fabryki silników w Jaworze. Ponadto ośmiocyfrowe kwoty trafiły do LG Chem, Areo Gearbox, wspomnianego JP Morgan, IFA Powertrain oraz Luxsoft.

Resort twierdzi, że wszystkie działania rządu mają na celu „stworzenie atrakcyjnego klimatu inwestycyjnego zwiększającego konkurencyjność Polski w stosunku do otoczenia zewnętrznego”.

Źródło: Sejm.gov.pl, Money.pl, Twitter

Poprzedni artykułMinister Zalewska boi się dziennikarzy i trudnych pytań?
Następny artykułPolscy programiści zawstydzili rząd i stworzyli aplikacją “Czynna niedziela”