Rząd PiS nie wykorzystuje dobrej koniunktury do naprawy finansów publicznych – piszą analitycy z Forum Rozwoju Obywatelskiego. Zwracają przy tym uwagę, że spadek długu publicznego w 2017 roku o 3 mld zł był wynikiem tylko i wyłącznie umocnienia się złotego.

W ciągu ostatnich 2 lat w 20 państwach UE dług publiczny w relacji do PKB spadł silniej niż w Polsce. Dobra koniunktura w światowej gospodarce sprzyja wzrostowi najwydajniejszych przedsiębiorstw i zmianom strukturalnym na rynku pracy, na czym zyskują także finanse publiczne w postaci wyższych wpływów podatkowych – piszą analitycy FOR. Zwracają uwagę, że rząd PiS zamiast wspierać spowalnia te pozytywne przemiany: niepewność związana z nieprzewidywalnymi zmianami prawa obniżyła inwestycje prywatne o 30-40 mld zł, a program rodzina 500+ razem z obniżeniem wieku emerytalnego obniżyły wzrost zatrudnienia o około 130-160 tys. osób.

Dodatkowo analitycy zwracają uwagę, że najnowsze obietnice PiS, tzw. piątka Morawieckiego (obniżony CIT, mały ZUS, program dróg lokalnych, wyprawki szkolne oraz mobilność plus) stanowią kolejny wzrost obciążenia dla finansów publicznych, jednocześnie nie rozwiązując żadnego strukturalnego problemu stojącego przed polską gospodarką.

Reklamy

Łączny koszt złożonych obietnic to ok. 5-7 mld zł rocznie. Ponieważ rząd nie wydaje swoich pieniędzy, a pieniądze podatników, to sfinansowanie tych obietnic można przeliczyć na między 128 zł a 157 zł podatków, które rząd ściągnie ze statystycznego mieszkańca kraju.

Więcej w załączniku: https://for.org.pl/pl/d/0c689aa0d8d9c882d7173e5599c8f97e

Poprzedni artykułCałował ręce. Teraz milczy. Protest w sejmie.
Następny artykułApeluję do pana Patryka Jakiego, żeby szybko mi oddał pieniądze – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz