Sprzed siedziby Ministerstwa Edukacji ruszył nauczycielski protest. Bezpośrednią przyczyną są drastycznie niskie płace w tym zawodzie oraz równie niskie podwyżki. Wypłatami obarczono samorządy, które środki mają znaleźć w subwencji oświatowej. Onet cytuje Związek Miast Polskich, który wyliczył, że miastom i gminom zabraknie na to aż 600 milionów złotych.

Nauczyciele oraz członkowie Związku Nauczycielstwa Polskiego z całej Polski, którzy dziś protestowali przed Ministerstwem Edukacji, domagali się dymisji minister edukacji oraz podwyżki płac. Punktem zapalnym do zorganizowania protestu były kłopoty i opóźnienia z wypłacaniem obiecanych przez rząd PiS podwyżek. Minister Anna Zalewska rozporządzenie w tej sprawie podpisała w ostatnich dniach marca, choć wypłatę podwyżek obiecała od kwietnia.

Reklamy

Zalewska to “największy od 28 lat szkodnik w polskiej edukacji. Powinna sama siebie zrekonstruować i odejść ze stanowiska – im szybciej, tym lepiej – dla polskich uczniów i nauczycieli” – powiedział w rozmowie z Onetem łódzki wiceprezydent Tomasz Trela z SLD. Przyznał, że jeśli chodzi o wypłatę nauczycielskich podwyżek w Łodzi, to brakuje aż 14 milionów. Innym miastom i gminom jeszcze więcej. Związek Miast Polskich wyliczył, że chodzi o 600 milionów złotych.

 

Źródło: Onet, twitter

Poprzedni artykułDoba służby, a odprawa horrendalna! Plusy bycia w BOR
Następny artykułTak Rafalska leci do Rzeszowa. Internauci w szoku