Rząd, wspólnie z częścią organizacji działających na rzecz niepełnosprawnych, podpisał porozumienie dotyczące wsparcia opiekunów osób z niepełnosprawnością. Jednak wśród sygnatariuszy porozumienia nie było nikogo z komitetu prowadzącego od kilku dni protest w Sejmie.

Decyzja o porozumieniu została ogłoszona w Centrum Pomocy Społecznej „Dialog”. To tam przedstawiciele rządu, z minister Rafalską na czele, podpisali porozumienie dotyczące poprawy sytuacji osób niepełnosprawnych. W ten sposób spełniają jednak tylko jeden z postulatów grupy protestującej od kilku dni w Sejmie. Komitet Protestacyjny Rodziców Osób Niepełnosprawnych odrzucił takie rozwiązanie, domagając się spełnienia obu przedstawianych warunków.

Reklamy

 

Joanna Kopcińska, która przywiozła do Sejmu propozycję porozumienia w sprawie wsparcia osób niepełnosprawnych przez Radę Ministrów, spotkała się z chłodnym przyjęciem. “Przedstawiona propozycja porozumienia między rządem a protestującymi rodzicami osób niepełnosprawnych nie jest dla nas porozumieniem. Nie wierzymy w dobrą wolę rządu” – powiedziała Iwona Hartwich z Komitetu Protestacyjnego Rodziców Osób Niepełnosprawnych i dodała: “My dziękujemy za to porozumienie. To nie jest dla nas porozumienie.”

Podkreśliła, że dwa przedstawiane przez komitet postulaty są nierozerwalne. “Czy pani się zgodzi, że 900 zł w portfelu tych osób niepełnosprawnych starczy na cały miesiąc, czy nie starczy?” – spytała Kopcińską. – “Bardzo czekałyśmy tutaj na panią. Sądziłyśmy, że państwo podejdą do problemu poważnie i podpiszemy porozumienie, kiedy w projekcie ustawy znajdzie się również pierwszy postulat, mówiący o skromnym dodatku 500 zł do życia dla tych osób niepełnosprawnych, niezdolnych do samodzielnej egzystencji” – mówiła Hartwich.

Opiekunowie osób niepełnosprawnych dopominają się od PiS realizacji obietnic z 2014 roku, kiedy to protestowali przez kilkanaście dni. W liście do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego przedstawiciele Komitetu Protestacyjnego Rodziców Osób Niepełnosprawnych poinformowali o odwieszeniu protestu. Mają dwa główne postulaty. Pierwszy z nich to wprowadzenie dodatku rehabilitacyjnego dla osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym, niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia, w kwocie 500 złotych miesięcznie bez kryterium dochodowego.

Drugi postulat dotyczy zrównania kwoty renty socjalnej z najniższą rentą ZUS z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Rodzice niepełnoletnich osób niepełnosprawnych apelują również o stopniowe podwyższanie tej kwoty do wartości minimum socjalnego obliczonego dla gospodarstwa domowego z osobą niepełnosprawną.

Źródło: twitter, Wprost,

Poprzedni artykułPiS wydaje miliony, a nie ma na opiekunów niepełnosprawnych
Następny artykułSkandaliczny pomysł posła PIS! Chce przekazać niepełnosprawnych policji!