“Wypłata świadczeń w formie rzeczowej funkcjonuje w przypadku świadczeń dla rodzin dysfunkcyjnych, gdzie występują problemy związane z uzależnieniami od alkoholu, narkotyków czy hazardu” – napisano w oświadczeniu Rodziców Osób Niepełnosprawnych, którzy w ten sposób odnoszą się do ministerialnych propozycji, jakie zostały im przedstawione.

W specjalnym oświadczeniu napisano, że “zaproponowane 27 kwietnia br. rozwiązania, sankcjonują pozbawienie osoby niepełnosprawnej prawa do wyboru formy i rodzaju terapii i/lub rehabilitacji tj. świadczeń jakie miałyby być finansowane ze środków z postulowanego dodatku rehabilitacyjnego, a także odbierają im możliwość zakupu usług niedostępnych w ramach NFZ”.

W opinii protestujących w Sejmie zredukowanie pojęcia “rehabilitacja” do jedynie rehabilitacji medycznej “świadczy o braku identyfikacji potrzeb osób niepełnosprawnych, niekompetencji lub złej woli twórców tego zabiegu”. W komunikacie podkreślono też, że wyższe koszty życia w przypadku osób niepełnosprawnych nie wiążą się jedynie z potrzebą zaopatrzenia w materiały medyczne czy sprzęt, ale również z prowadzeniem “terapii czy rehabilitacji wysokospecjalistycznej i/lub rehabilitacji społecznej, specjalistycznej terapii psychologicznej, treningu umiejętności społecznych czy asystencji, ponoszących wyższe koszty mobilności, diety”. Oceniono, że rządowe propozycje zawierają w sobie szereg absurdów, a część zapisów to “ostentacyjne łamanie Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych”.

Reklamy

Zaznaczono także, że nie zmiania się postulat zawierający w sobie żądanie wprowadzenia 500-złotowego dodatku rehabilitacyjnego. “Rzekoma zmiana, dopuszczała jedynie inną formę realizacji tego postulatu, tj. przez przypisanie kwoty dodatku do renty socjalnej, co zamknęłoby kwestię domniemanej przez min. Elżbietę Rafalską niekonstytucyjności takiego świadczenia” – napisano. Pod dokumentem podpisały się Iwona Hartwich, Marzena Stanewicz, Aneta Rzepka i Maria Królikowska.

Źródło: Onet

Poprzedni artykułBrowar posła Marka Jakubiaka zalega z opłatami
Następny artykułGowin w ogniu krytyki. Internet nie zapomina