[Counter-Box id="1"]

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, a Platforma Obywatelska i Nowoczesna połączyłyby się w koalicję, wspólnie zdobyliby niemal tyle samo głosów, co Prawo i Sprawiedliwość. To wynika z sondażu przeprowadzonego przez Instytut Pollster dla “Super Expressu”.

Najnowszy sondaż przeprowadzony przez Instytut Badań Pollster pokazuje, że gdyby wybory do Sejmu odbywały się w najbliższą niedzielę, to 38 proc. ankietowanych oddałoby swój głos na Prawo i Sprawiedliwość, a 35 proc. – na koalicję PO-Nowoczesna, gdyby taka się utworzyła. Prawdopodobnie obie partie razem pójdą do wyborów samorządowych 2018. Być może zdecydują się także na sojusz przy wyborach parlamentarnych. Kolejne miejsce w sondażu zajął Kukiz’15, na którego głosować chce 8 proc. Polaków. Za podium, ale powyżej progu wyborczego, uplasowały się: SLD (6 proc.), PSL (5 proc.) i Wolność (5 proc.). Partię Razem wybrałoby 3 proc. respondentów.

Reklamy

Ciekawe jest to, że gdyby partie Grzegorza Schetyny i Katarzyny Lubnauer nie zdecydowały się na połączenie sił wyborczych i wystartowałyby jako dwa osobne byty, zdobyłyby (PO – 24, Nowoczesna – 5 proc.). Więcej głosów przypadłoby też PiS – 42 proc., Kukiz’15 otrzymałby 9 proc. głosów, SLD 7 proc., PSL 5 proc., a Wolność i Razem po 4 proc.

Eksperci komentują, że to premią za jedność.

Sondaż przeprowadzony został przez Instytut Badań Pollster w dniach 27-29 kwietnia 2018 roku, na próbie 1110 dorosłych Polaków. Struktura próby była zgodna ze strukturą mieszkańców Polski w wieku 18+. Maksymalny błąd oszacowania wyniósł 3 punkty procentowe, czyli dokładnie tyle, ile wynosi przewaga PiS nad koalicją PO-Nowoczesna.

Źródło: Super Express

Poprzedni artykułPrzepili ponad sto tysięcy? Alkoholowe upominki rządu Szydło
Następny artykułSztandarowy program PiS pozostanie tylko teorią?