Czy prezydencki pomysł zorganizowania referendum konstytucyjnego w dniach 10-11 listopada br. dojdzie do skutku? RMF FM alarmuje, że w budżecie PKW brakuje pieniędzy!

“90 milionów złotych kosztów referendum Komorowskiego będzie trzeba pomnożyć razy dwa” – powiedział na antenie RMF FM przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński. Tak szef PKW odniósł się do zapowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy, który zapowiedział, że chce by w listopadzie br. odbyło się referendum ws. zmiany konstytucji.

Reklamy

PKW jednak nie ma takich pieniędzy! Hermeliński deklaruje, że Komisji pieniędzy wystarczy „prawie na przeprowadzenie wyborów samorządowych”. To kwota rzędu 300 milionów złotych, która jeszcze niedawno stała pod znakiem zapytania. Pieniądze będą pochodziły ze środków przeznaczonych na instalację kamerek internetowych, które jednak nie zostaną zamontowane w lokalach wyborczych.

Brakujące 180 milionów to jednak jeszcze nie wszystkie koszty. Te dodatkowe wygenerują dwie komisje zliczające głosy. Tak jak w przypadku wyborów samorządowych – pierwsza komisja zliczy głosy, a druga dokona sprawdzenia pierwszej. Wojciech Hermeliński przypominał, że podczas wyborów w 2015 roku pensja członków komisji liczących głosy wyniosła 160 złotych. Przydałyby się podwyżki, by było więcej chętnych.

Prezydent Andrzej Duda o zamiarze złożenia wniosku do Senatu ws. referendum konsultacyjnego ws. konstytucji, poinformował w czwartek podczas uroczystości na placu Zamkowym w Warszawie z okazji święta Konstytucji 3 Maja. Zgodnie z ustawą prezydent przekazuje Senatowi projekt zawierający treść pytań, a także termin przeprowadzenia referendum. Senat ma 14 dni od dnia przekazania projektu na podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zarządzenie referendum. Ostatnim przeprowadzonym w Polsce referendum było to ogłoszone przez prezydenta Bronisława Komorowskiego w maju 2015 r. Polacy odpowiedzieli w nim na trzy pytania, dotyczące wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu, stosunku do dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa oraz interpretacji zasad prawa podatkowego w razie wątpliwości na korzyść podatnika. Frekwencja wyniosła 7,8 procent i była najniższą z odnotowanych we wszystkich ogólnokrajowych głosowaniach przeprowadzonych w Europie po 1945, dlatego wynik referendum nie był wiążący.

Źródło: RMF FM

Poprzedni artykułProkuratura ponownie umorzyła śledztwo ws. obrad w Sali Kolumnowej
Następny artykuł“Proszę o eutanazję dla mnie i syna”. Rodzice niepełnosprawnych rozgoryczeni postawą Rafalskiej