Apelujemy, by protest osób niepełnosprawnych się zakończył – powiedziała w sobotę minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska i przyznała, że w sprawie protestu dzwoniła do niej pierwsza dama Agata Duda.

Na zwołanym w sobotę briefingu prasowym minister zaapelowała, by protestujący w Sejmie zgodzili się na kompromis w sprawie pomocy dorosłych niepełnosprawnych. Rafalska postanowiła przypomnieć, co dotychczas rząd PiS zrobił w ich sprawie. Okazją miał być przypadający 5 maja Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych i Światowy Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

“W ciągu 2 lat rządów PiS wydatki na na osoby niepełnosprawne i ich opiekunów wzrosły o niemal 3 mld zł – powiedziała Elżbieta Rafalska.

Reklamy

Rafalska przypomniała, że w 2017 roku rząd podniósł rentę socjalną o 100 zł, czyli o 13 procent w porównaniu do poprzedniej stawki. Zaznaczyła, że była to samodzielna decyzja rządu, niemotywowana jakimikolwiek naciskami niepełnosprawnych. Zaznaczyła też, że rząd odpowiedział natychmiast na propozycje złożone przez opiekunów osób niepełnosprawnych. To między innymi projekt ustawy renty socjalnej, który kosztować ma ok. 540 mln zł rocznie. Minister mówiła też o wprowadzeniu nieograniczonego, nielimitowanego dostępu do usług rehabilitacyjnych i sprzętu do rehabilitacji.

Zaprzeczyła też, że rząd PO-PSL zostawił w rezerwie budżetowej ponad 650 milionów złotych na realizację oczekiwań środowiska rodziców osób niepełnosprawnych. Zapowiedziała, że dowody na to przedstawione będą na najbliższym posiedzeniu Sejmu.

Źródło: Twitter, Money.pl

Poprzedni artykułAwantura na spotkaniu z premierem. Doszło do przepychanek! Interweniowała policja
Następny artykułMordercy bezkarni! Ścigani informatorzy dziennikarza!