Policja na konferencji naukowej. Chodziło o Marksa

Naukowcy z kilku uniwersytetów byli uczestnikami odbywającej się w Pobierowie konferencji, której tematem była postać Karola Marksa w ramach serii „Filozoficzne źródła nowoczesnej Europy”.

O wejściu policji na konferencję w ośrodku Uniwersytetu Szczecińskiego w Pobierowie poinformował Tymoteusz Kochan. To redaktor czasopisma filozoficznego „Nowa Krytyka”, które organizował konferencję nt. Karola Marksa w ramach serii „Filozoficzne źródła nowoczesnej Europy”.

Policjanci działali na polecenie Prokuratury Rejonowej Szczecin Zachód – poinformował portal Interia. Mieli sprawdzać, czy nie doszło do popełnienia przestępstwa „publicznego propagowania totalitarnego ustroju państwa”. Policja rozmawiała z organizatorem, zebrała informacje na temat programu i przebiegu konferencji, a notatkę z działań przekazała prokuraturze. W programie konferencji były m.in. wykłady na temat filozofii i prac Marksa, inspiracji nimi u innych badaczy, czy też wykład pt. „Mit demokratycznego kapitalizmu. Klasowa interpretacja pełzającego zamachu stanu w Polsce dobrej zmiany”. Występowali m.in. naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytetu Opolskiego.

Działania policji i prokuratury skomentował Adrian Zandberg, jeden z liderów partii Razem.

W styczniu, po opublikowaniu przez TVN reportażu o grupie neonazistów szef MSWiA zabrał na ten temat głos w Sejmie.  Joachim Brudziński mówił jednak nie tylko o nazizmie – zapewniał, że służby nie będą tolerować propagowania wszystkich „zbrodniczych ustrojów totalitarnych”.

Na początku maja przypadła dwusetna rocznica urodzin Marksa. Z tej okazji na całym świecie odbywały się uroczystości i konferencje poświęcone pracy filozofa. W światowych mediach pojawiły się artykuły, w których debatowano na temat dziedzictwa Marksa. Jedni dziennikarze chwalili jego filozofię i aktualność niektórych postulatów, inni – krytykowali. Tymczasem „Wiadomości” TVP poświęciły cały materiał próbom przypisania Marksowi odpowiedzialności za zbrodnie reżimu Stalinowskiego i innych, które powoływały się ma marksizm.

Źródło: gazeta.pl, Facebook, Twitter

Podziel się swoją opinią!


Co o tym sądzisz?
  • Fascynacja
  • Szczęście
  • Smutek
  • Złość
  • Znudzenie
  • Strach

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o