“Pani minister Rafalska mówiła o nowo budowanym orzecznictwie. A to nowe orzecznictwo nie będzie dotyczyło tej grupy osób. Mówi się o wyrokach TK; one też nie dotyczą tych osób niepełnosprawnych, którzy są teraz w Sejmie” – powiedziała Iwona Hartwich, jedna z protestujących w Sejmie matek osób niepełnosprawnych.

To odpowiedź na przedstawiony dzisiaj przez rząd solidarnościowy fundusz wsparcia osób niepełnosprawnych.

“Fałsz i obłuda. Ja się z tym nie zgadzam. Pani minister powinna słuchać tego, co mówi, bo według mnie jest w wielkim błędzie. Chcemy zrobić wielki krok do przodu, a rząd nas nie słucha. To był bojkot polityczny” – stwierdził jeden z niepełnosprawnych protestujących, a kolejny dodał, że “Pani minister Rafalska musi uzmysłowić sobie jedną rzecz. Każdy system w każdym państwie UE zaczyna się od świadczeń dla takiej osoby.”

Reklamy

“Każdy rząd polski nie rozumie, na czym polegają potrzeby osób niepełnosprawnych. Zaczynamy budowę systemu od tyłu. Nie budujmy systemów, jeśli nie potrafimy czerpać dobrych wzorców i nie mamy na to pieniędzy” – powiedział na konferencji prasowej niepełnosprawny Kuba, a jedna z protestujących kobiet w sejmie zwróciła się z apelem: “Apeluję, żebyście się nie zgadzali na płacenie tego podatku. My się na to nie zgadzamy i wolimy, żeby firmy i osoby prywatne przekazywały nam dobrowolnie w postaci 1 proc. lub darowizn. Prosimy, nie zgadzajcie się na tę daninę.”

Chodzi o podatek solidarnościowy płacony przez najbogatszych. “Od 2020 roku środki z solidarnościowego funduszu wsparcia osób niepełnosprawnych będą przeznaczone na najważniejsze potrzeby osób niepełnosprawnych i ich rodzin” – powiedziała dziś szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska i wyjaśniła, że “System wsparcia osób niepełnosprawnych i ich rodzin będzie opierał się o trzy filary.” Te filary to: solidarnościowy fundusz wsparcia osób niepełnosprawnych, pakiet społecznej odpowiedzialności oraz program Dostępność plus.

Źródło: Onet.pl

Poprzedni artykułWchodzi danina solidarnościowa. Rząd podał szczegóły.
Następny artykułLekarze rezydenci czują się oszukani projektem nowej ustawy