6 czerwca br. w sprzedaży ukaże się książka „Antoni Macierewicz. Biografia nieautoryzowana”. Jak informuje portal Wirtualnemedia dziennikarze śledczy Anna Gielewska i Marcin Dzierżanowski opisują w niej życie i karierę polityczną byłego ministra obrony narodowej.

“Zadaliśmy sobie pytanie, czy jego historię da się opisać „na chłodno”. Tak powstał pomysł tej książki. Szybko się okazało, że im dalej w las, tym ciekawiej” – powiedziała portalowi Wirtualnemedia.pl Anna Gielewska.

Reklamy

To pierwsza biografia tego polityka Prawa i Sprawiedliwości. Autorzy prześwietlają życiorys byłego ministra w oparciu o teczki IPN, nieznane archiwa i depesze amerykańskiej ambasady. Dziennikarze rozmawiali z ponad setką osób, które poznały Antoniego Macierewicza na różnych etapach działalności. “To jedna z najbardziej kontrowersyjnych postaci polskiej sceny politycznej. Człowiek o wyjątkowo bogatej biografii, a jednocześnie niezwykle zmitologizowanej, takiej, w którą wplotło się wiele nieścisłości, półprawd i po prostu kłamstw. Uświadomiliśmy sobie, że Antoni Macierewicz przez lata lustrował innych, ale sam nigdy nie został „zlustrowany”. Nikt porządnie nie prześwietlił jego życiorysu, nie skonfrontował tego, co on sam o sobie mówi, z dokumentami i relacjami innych osób – powiedział Marcin Dzierżanowski.

“Autorzy ujawniają historie, o których sam bohater dotąd milczał – jego dwuznaczną postawę w kontaktach z SB w marcu 1968 r., prawdziwe okoliczności „ucieczki” z internowania czy list napisany w latach 80. do gen. Czesława Kiszczaka. Pokazuje polityka, który ścigał i ujawniał agentów, a jednocześnie sparaliżował akcję polskiego kontrwywiadu wobec prawdziwego szpiega GRU” – pisze w notce o książce Wydawnictwo Znak.

Gielewska i Dzierżanowski poprosili ministra Macierewicza o spotkanie i rozmowę, ale odmówił, dlatego napisana przez nich biografia nie została autoryzowana. “Co nie znaczy oczywiście, że nie przytaczamy jego wersji czy optyki. Słowo „nieautoryzowana” ma więc podwójne znaczenie. Po pierwsze, główny bohater nie uczestniczył w jej powstaniu. Po drugie – że z wielu ujawnionych faktów zapewne nie będzie zadowolony” – dodał Dzierżanowski.

Książka „Antoni Macierewicz. Biografia nieautoryzowana” liczy 500 stron i ukaże się w sprzedaży 6 czerwca br.

Źródło: wirtualnemedia.pl

Poprzedni artykułOdlot ministra środowiska. “Uprzejmie prosi” o niestosowanie ustawy, którą napisał.
Następny artykułProtest rolników. PSL domaga się dymisji Jurgiela.