Trwający od wtorku protest akademików zatacza coraz szersze kręgi. Już trzy uczelnie – Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Łódzki i Uniwersytet Jagielloński – prowadzą strajk okupacyjny, a pięć innych protestuje, ale bez zajmowania budynków uczelni. Do protestu ma dołączyć jeszcze Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Protestujący twierdzą, że procedowana obecnie w sejmie Konstytucja dla Nauki po wielokrotnych poprawkach jest zupełnie innym projektem niż ten, który był konsultowany. W dodatku większość poprawek zgłoszonych przez partnerów społecznych nie została uwzględniona. Domagają się, by Ustawa 2.0 została wycofana z Sejmu.

Są przekonani, że ustawa Gowina ograniczy autonomię uczelni. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego twierdzi, że jest zupełnie odwrotnie – projekt ustawy ją rozszerza, dając większe możliwości władzom decydowania o kształcie placówki.

Studenci obawiają się także, że zbyt duża władza rektora może doprowadzić do tego, że on jednym ruchem ręki zlikwiduje te wydziały, które w jego opinii nie mają wartości rynkowej, np. kulturoznawstwo czy filologia klasyczna.

Ponadto studenci żądają, by w Ustawie 2.0 znalazł się zapis o zachowaniu struktury wydziałowej (projekt przewiduje w tym zakresie dobrowolność), transparentności w zakresie podejmowania decyzji finansowych, zwiększenia finansowania, zapewnienia studentom i pracownikom naukowym godnych warunków socjalnych, zwiększenia nakładów na naukę, wzmocnienia praw pracowniczych i gwarancji publikacji w języku polskim.

Protestujących studentów poparło wiele organizacji, m.in. Polskie Towarzystwo Kulturoznawcze czy Komitet Nauk Pedagogicznych, który uważa, że „Ustawa uderza w podstawowe wartości uniwersytetu i całej społeczności akademickiej”, a postulaty zgłaszane przez Akademicki Komitet Protestacyjny powinny być przedmiotem „poważnych i racjonalnych negocjacji”.

Źródło: Rzeczpospolita

Podziel się swoją opinią!


Co o tym sądzisz?
  • Fascynacja
  • Szczęście
  • Smutek
  • Złość
  • Znudzenie
  • Strach

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
horacy43 Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
horacy43
Gość
horacy43

Jak wiadomo Polak i po szkodzie i przed szkodą głupi jest, więc najprawdopodobniej intelektualny potencjał zgromadzony na wyższych uczelniach nie wyniósł żadnych nauk z dotychczasowego przebiegu walk pomiędzy instytucjami demokratycznego państwa prawnego a brutalną ofensywą ze strony pisowskiego bolszewizmu o przywrócenie peerelowskiego ustroju państwowego i sowieckiego porządku prawnego. Jarosław Samozwańczy Zbawiciel Polski Kaczyński rozgrywa tę batalię w sposób precyzyjnie zaplanowany, metodycznie i skutecznie. Wystarczyło tylko uważnie przyjrzeć się jak systematycznie podporządkował sobie centralne instytucje władzy ustawodawczej i wykonawczej a nikt nie powinien mieć wątpliwości, że następne na celowniku są niezależne sądownictwo, samorząd terytorialny, nie podlegające partyjnej propagandzie media i autonomia… Czytaj więcej »