Oprawioną rotę przysięgi sędziowskiej oraz cytat z prof. Władysława Bartoszewskiego wręczyli wczoraj sędziowie z okręgu kieleckiego wiceministrowi sprawiedliwości Łukaszowi Piebiakowi.

jak donosi Gazeta Wyborcza wręczając podkreślili: “My o niej pamiętamy”. Wiceminister Łukasz Piebiak przyjechał na zgromadzenie sędziów okręgu kieleckiego, by przedstawić im mianowanego w styczniu prezesa Ryszarda Sadlika. Na spotkanie z wiceministrem w Kielcach przyszło ponad 90 sędziów (z sądu okręgowego i sądów rejonowych).

Reklamy

“Atmosfera była bardzo ciężka” – twierdzi jeden z uczestników proszący o zachowanie anonimowości. – “Nie brakowało symboli, chcieliśmy dać do zrozumienia pewne rzeczy. Ministra nie przywitano brawami. Łukaszowi Piebiakowi wręczono oprawioną rotę przysięgi sędziowskiej, a także cytat z prof. Władysława Bartoszewskiego: „Warto być przyzwoitym”.

Sędziowie pytali m.in. o niepublikowane przez prezesa Sadlika uchwały [wzywające go do poddania się ocenie bądź rezygnacji itd. – przyp. red.]. “Wiceminister stwierdził, że decyzja o ich publikowaniu zależy od prezesa” – powiedział jeden z pragnących zachować anonimowość rozmówców. Kryterium ma być dobro wymiaru sprawiedliwości, wizerunek sądu. Sędziowie mieli też pretensje o niesprawnie działający system losowania przydziału spraw, pytali wiceministra o sugestie premiera Mateusza Morawieckiego, że w Polsce wyroki kupuje się za łapówki. Jak twierdzi jeden z uczestników zgromadzenia nie brakowało emocjonalnych wypowiedzi. “W tym takich, że nigdy nie byliśmy tak odarci z godności, jak teraz.”

Źródło: Gazeta Wyborcza

Poprzedni artykułAndrzej Duda najgorszym prezydentem Polski? Nie szanuje go ani PiS ani nasi sojusznicy
Następny artykułDramatyczna sytuacja polskich zdolności obronnych. Amatorzy z PiS nie radzą sobie z wydatkami