Ponad połowa Polaków deklaruje, że nie wzięłaby udziału w referendum konsultacyjnym dot. konstytucji. Również większość jest też przeciwna uchwaleniu nowej konstytucji. Tak wynika z sondażu IBRiS dla Onetu.

Ankietowani udzielili odpowiedzi na wszystkie proponowane pytania referendalne. Z odpowiedzi wynika, że gdyby referendum w sprawie konstytucji proponowane przez Andrzeja Dudę odbyło się w najbliższą niedzielę, 55,1 proc. ankietowanych osób zadeklarowało, że nie wzięłoby udziału w tym głosowaniu. Do urn poszłoby 43,9 proc. pytanych. Swojego zdania nie ma 1 proc. badanych.

Reklamy

W odpowiedzi na pytanie dot. uchwalenia nowej Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej, 51,9 proc. ankietowanych jest temu przeciwna. Za nową ustawą zasadniczą jest 43,6 proc. pytanych, a 4,5 proc. nie potrafiło wyrazić swojego stanowiska.

Polacy popierają wprowadzenie obowiązku przeprowadzenia referendum ogólnokrajowego, zatwierdzającego zmiany w konstytucji. “Za” jest 73,3 proc. osób, “przeciw” 21,5 proc.

Badanie przeprowadził ośrodek IBRiS metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo w dniu 13 czerwca 2018 roku na liczącej 1100 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Poprzedni artykułIm się nic nie udaje. Powstała strzelnica, na której nie można strzelać
Następny artykułKolesiostwo i nepotyzm kwitną. Syn byłego szofera PiS pracuje w zarządzie Agencji Mienia Wojskowego