Kolejne 100 milionów z PiS do Rydzyka

100 mln zł z Ministerstwa Kultury może dostać o. Rydzyk na budowę w Toruniu Muzeum im. św. Jana Pawła II. Tygodnik NIE opublikował szkic kontraktu w tej sprawie prawdopodobnie wyciekł z resortu, ale ten odmawia komentarzy.

W umowie są miejsca na podpisy ministra Piotra Glińskiego oraz prezesa fundacji o. Tadeusza Rydzyka. Dziennikarze Gazety Wyborczej usiłowali potwierdzić autentyczność tego dokumentu. „Publikacja „Tygodnika NIE” zawiera nieprawdziwe informacje. MKiDN nie komentuje informacji pochodzących z niewiarygodnych źródeł” – odpisało biuro prasowe resortu na pytania „Wyborczej”.

Reklamy

Historia edycji pliku komputerowego z projektem umowy zawiera komentarze osób, które nad nim pracowały. Padają nazwiska autentycznych pracowników MKiDN: radców prawnych Konrada Saneckiego i Moniki Wyszomirskiej, Anny Stebelskiej-Tomaszewskiej z wydziału ds. muzeów departamentu dziedzictwa i Kazimierza Prusińskiego z departamentu finansowego. Swoje komentarze wprowadzała też dyrektor Fundacji Lux Veritatis Lidia Kochanowicz-Mańk, zwana „księgową o. Rydzyka”.

Projektowany kontrakt dotyczy utworzenia Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II. Ma powstać koło Portu Drzewnego w Toruniu, między dwoma budynkami już wzniesionymi przez o. Rydzyka: uczelnią medialną oraz kościołem. Ministerstwo chce przekazać na tę placówkę 100 mln zł z budżetu państwa z zastrzeżeniem, że decyzja o kwocie nie jest ostateczna.

Źródło: NIE, Gazeta Wyborcza, Twitter