“Prokuratura, ABW, Żandarmeria Wojskowa, zamiast badać przedstawiane przez dziennikarzy nieprawidłowości, tropią ich informatorów. Takie działania uderzają w fundamenty funkcjonowania mediów i uniemożliwiają oczyszczanie publicznych instytucji z patologii” – alarmują organizacje dziennikarskie, a o sprawie pisze Onet, którego dziennikarze też są zastraszani.

“Informatorzy, informując media, próbują oczyścić z patologii demokratyczne instytucje. W ten sposób kraj staje się lepszy. Niedopuszczalne jest w tym kontekście naruszenie ich praw” – powiedział w rozmowie z Onetem Jerzy Włodarczyk z Press Club Polska. Z kolei Andrzej Stankiewicz twierdzi, że “Polowanie na informatorów przez instytucje publiczne nie jest niczym nowym, lecz obecna sytuacja jest wyjątkowa pod jednym względem. Oficjalne sposoby zdobywania informacji zawodzą.”

Z kolei Rzecznik Praw Obywatelskich uważa, że “Sytuacje te są związane z głębszym trendem naruszania zasad demokratycznego państwa. To wysyłane sygnału m.in. do dziennikarzy, adwokatów, sygnalistów, że mogą być na celowniku władzy.”

Reklamy

Źródło: Onet, Twitter

Poprzedni artykułWładza boi się jawności i wydaje miliony bez przetargów. Szokujące wyniki kontroli NIK
Następny artykułCzym PiS postraszył Polsat? Dziennikarze niepokorni wobec władzy zwalniani