Konflikt w PiS narasta? KRRiT wzywa TVP do zaprzestania manipulacji!

Press donosi, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji po tym, jak “Wiadomości” TVP 1 zmanipulowały infografikę o nagrodach dla ministrów, wezwała Telewizję Polską do “zaniechania działań polegających na prezentowaniu oraz porównywaniu materiałów źródłowych w sposób, który może wprowadzać odbiorców w błąd”.

31 marca “Wiadomości” wyemitowały materiał, który miał wykazać zasadność nagród wypłaconych ministrom w rządzie Beaty Szydło. Autor materiału zestawił ich łączną kwotę z ogółem nagród wypłaconych wszystkim ministerialnym urzędnikom w czasie ośmioletnich rządów PO-PSL. Prezentowany przez TVP 1 wykres ukazywał dwa słupki z podpisami: “nagrody PO” – 626 mln zł (przy tym zdjęcia Donalda Tuska i Ewy Kopacz) i “nagrody PiS” – 1,5 mln zł (przy tym zdjęcie Beaty Szydło).

Reklamy


Chcesz czytać  więcej wewnętrznych informacji ze świata polityki i mediów? Prosimy o obserwowanie naszego profilu na Facebooku oraz na Twitterze. Proszę o lajkowanie i podawanie dalej naszych wpisów - w ten sposób możemy zrobić dla Ciebie więcej.


Do KRRiT w ciągu kilku dni wpłynęło blisko 70 skarg na ten konkretny materiał “Wiadomości”.

Rzeczniczka Krajowej Rady Teresa Brykczyńska informuje, że regulator do TVP skierował wezwanie do “zaniechania działań polegających na prezentowaniu oraz porównywaniu materiałów źródłowych w sposób, który może wprowadzać odbiorców w błąd”. Jak dodaje, działania takie naruszają ustawę o radiofonii i telewizji, która “nakłada na media publiczne obowiązek rzetelnego ukazywania całej różnorodności wydarzeń, kierowania się przy tym odpowiedzialnością za słowo (art. 21 ust. 1) oraz sprzyjania swobodnemu kształtowaniu się poglądów obywateli oraz formowaniu się opinii publicznej (art. 21 ust. 3 ustawy)”.

Źródło: Press