To już przesądzone? Znacznie mniej pieniędzy dla rolników

Unia Europejska chce przeznaczyć 365 mld euro na Wspólną Politykę Rolną po 2020 r. To mniej pieniędzy niż obecnie jest przeznaczane na ten cel.

Zaproponowane przez Komisję Europejską ramy finansowe Unii Europejskiej na lata 2020-2027 przewidują o 5% mniej niż dotychczas w przeliczeniu na ceny bieżące z uwzględnieniem 2% inflacji. Natomiast w przeliczeniu na ceny stałe z 2018 r. to aż 12% mniej.

Reklamy


Chcesz czytać  więcej wewnętrznych informacji ze świata polityki i mediów? Prosimy o obserwowanie naszego profilu na Facebooku oraz na Twitterze. Proszę o lajkowanie i podawanie dalej naszych wpisów - w ten sposób możemy zrobić dla Ciebie więcej.


Od wielu lat udział wydatków na rolnictwo w budżecie Unii Europejskiej stale zmniejsza się. Na początku lat osiemdziesiątych XX w. wydatki na WPR stanowiły blisko 70% budżetu UE. Teraz w propozycji KE na lata 2021-2027 jest to już tylko 28,5% całkowitego budżetu.

Oznacza to, że w przyszłym budżecie bezpośrednie dopłaty będą mniejsze, na hektar, po przekroczeniu progu 60 tys. euro na gospodarstwo, a maksymalna suma, jaką dane gospodarstwo będzie mogło otrzymać to 100 tys. euro.

KE proponuje, że dodatkowe 10 mld euro, zostanie udostępnione w ramach unijnego programu badawczego „Horyzont Europa”. Pieniądze w ramach tego programu mają być wykorzystane na wsparcie konkretnych projektów badawczych i innowacji w zakresie: żywności, rolnictwa, rozwoju obszarów wiejskich i gospodarki ekologicznej.

Źródło: agrofakt