Pisze dobrze o władzy, jego fundacja dostaje miliony

Po wszczęciu unijnej kontroli w sprawie przyznania przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska 6 mln złotych na budowę propagandowego portalu o Puszczy Białowieskiej, fundacja Tomasza Sakiewicza wycofała wniosek o dofinansowanie ze środków UE. OKO.press ustaliło, że dostanie jednak prawie 7,2 mln złotych z środków krajowych NFOŚ.

O tym, że fundacja założona przez Tomasza Sakiewicza – redaktora naczelnego „Gazety Polskiej” miała dostać 6 mln złotych na budowę portalu puszcza.tv, zrobiło się głośno jesienią 2016 roku, po publikacji OKO.press. Kilka miesięcy później ujawniliśmy szczegóły tego projektu. Wątpliwości budził m.in. szokująco wysoki koszt jego realizacji.

Reklamy


Chcesz czytać  więcej wewnętrznych informacji ze świata polityki i mediów? Prosimy o obserwowanie naszego profilu na Facebooku oraz na Twitterze. Proszę o lajkowanie i podawanie dalej naszych wpisów - w ten sposób możemy zrobić dla Ciebie więcej.


Po publikacjach w mediach, na wniosek Komisji Europejskiej, projekt Fundacji Niezależne Media został skontrolowany przez Ministerstwo Środowiska, a potem przez Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF). W lutym 2018 roku rzecznik NFOŚiGW, Sławomir Kmiecik poinformował, że ze względu na „wstrzymanie płatności i brak możliwości realizacji projektu” 20 grudnia 2017 roku fundacja Sakiewicza wycofała wniosek o unijne dofinansowanie.

Dziennikarze OKO.Press pytali wówczas Fundusz, czy w przypadku cofnięcia decyzji o wstrzymaniu finansowania, możliwy jest powrót do realizacji projektu przez fundację Sakiewicza. „Nie będzie to miało miejsca, gdyż umowa jest już rozwiązana” – zapewniał Kmiecik. Nie ujawnił jednak, że 31 stycznia 2018 roku Fundacja Niezależne Media zawarła z NFOŚiGW inną umowę, która dotyczy projektu o dokładnie takiej samej nazwie jak poprzedni („Propagowanie wiedzy na temat bioróżnorodności, ochrony, idei zrównoważonego rozwoju, instytucji Natura 2000 na przykładzie Puszczy Białowieskiej poprzez zbudowanie i prowadzenie portalu multimedialnego puszcza.tv„).

Zgodnie z nową umową, fundacja Sakiewicza na realizację tego projektu dostanie z Funduszu łącznie 7.155.122 złotych. Wypłacono jej już 855 tys. złotych. Portal działa już od końca maja 2018 roku.

Więcej: OKO.press