Julia Przyłębska łamie prawo manipulując składami TK – informuje portal OKO.press i publikuje wnioski raportu Fundacji im. Stefana Batorego i Archiwum Osiatyńskiego. Chodzi o część omawiającą zjawisko wyłączania sędziów i zmiany składów orzekających TK.
Zespół Ekspertów Prawnych Fundacji im. Stefana Batorego opracował szczegółowy raport o funkcjonowaniu Trybunału Konstytucyjnego w ostatnich latach. Cały raport ukaże się w najbliższych dniach. W listopadzie 2016 roku Sejm przyjął ustawę o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym.
Chcesz czytać więcej wewnętrznych informacji ze świata polityki i mediów? Prosimy o obserwowanie naszego profilu na Facebooku oraz na Twitterze. Proszę o lajkowanie i podawanie dalej naszych wpisów - w ten sposób możemy zrobić dla Ciebie więcej. |
Część raportu o Trybunale Konstytucyjnym opracował dr Michał Ziółkowski z Archiwum Osiatyńskiego, który wnikliwie przebadał skutki działania ustawy w pierwszym roku jej obowiązywania, czyli w roku 2017, dotyczące:
- wyłączania sędziego TK z rozpatrywania spraw,
- zmian składów orzekających.
Wnioski dr. Ziółkowskiego?
- W sprawie wyłączeń sędziego TK:
“można postawić zarzut braku zgodności wydanych w 2017 roku zarządzeń Prezesa TK (o wyznaczeniu składu do rozpoznania wniosków o wyłączenie sędziego Trybunału z rozpoznania sprawy przez TK) z art. 38 ust. 1 ustawy o postępowaniu przed TK,” - W sprawie zmian składów:
“Prezes TK naruszyła art. 38 ustawy o postępowaniu przed TK, oraz działała bez podstawy prawnej przy wydaniu w styczniu i lutym 2017 roku zarządzeń o zmianie składów orzekających w sprawach na etapie ich merytorycznego rozpoznania.
W sprawie wyłączeń sędziego TK najważniejszych wniosków jest sześć, a w sprawie zmian składów siedem. Pod wnioskami podpisało się kilkunastu prawników, wykładowców akademickich.
Szczegóły: OKO.press