Julia Przyłębska łamie prawo manipulując składami TK – informuje portal OKO.press i publikuje wnioski raportu Fundacji im. Stefana Batorego i Archiwum Osiatyńskiego. Chodzi o część omawiającą zjawisko wyłączania sędziów i zmiany składów orzekających TK.

Zespół Ekspertów Prawnych Fundacji im. Stefana Batorego opracował szczegółowy raport o funkcjonowaniu Trybunału Konstytucyjnego w ostatnich latach. Cały raport ukaże się w najbliższych dniach. W listopadzie 2016 roku Sejm przyjął ustawę o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym.

Część raportu o Trybunale Konstytucyjnym opracował dr Michał Ziółkowski z Archiwum Osiatyńskiego, który wnikliwie przebadał skutki działania ustawy w pierwszym roku jej obowiązywania, czyli w roku 2017, dotyczące:

Reklamy
  • wyłączania sędziego TK z rozpatrywania spraw,
  • zmian składów orzekających.

Wnioski dr. Ziółkowskiego?

  • W sprawie wyłączeń sędziego TK:
    “można postawić zarzut braku zgodności wydanych w 2017 roku zarządzeń Prezesa TK (o wyznaczeniu składu do rozpoznania wniosków o wyłączenie sędziego Trybunału z rozpoznania sprawy przez TK) z art. 38 ust. 1 ustawy o postępowaniu przed TK,”
  • W sprawie zmian składów:
    “Prezes TK naruszyła art. 38 ustawy o postępowaniu przed TK, oraz działała bez podstawy prawnej przy wydaniu w styczniu i lutym 2017 roku zarządzeń o zmianie składów orzekających w sprawach na etapie ich merytorycznego rozpoznania.

W sprawie wyłączeń sędziego TK najważniejszych wniosków jest sześć, a w sprawie zmian składów siedem. Pod wnioskami podpisało się kilkunastu prawników, wykładowców akademickich.

Szczegóły: OKO.press

Poprzedni artykułRolnicy maja dość bierności rządu. Wielki protest w stolicy
Następny artykułInternet wyśmiewa propagandę PiS. Generator pasków TVP