Organizacja Watchdog Polska udało się uzyskać informacje o podróżach senator Anny Marii Anders. Trwało to ponad dwa miesiące.

Pierwszy wniosek Watchdog Polska złożyła do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów 4 kwietnia 2018 r. Prosili o udostępnienie:

Reklamy
  • informacji o wszystkich wyjazdach służbowych Anny Marii Anders od 2015 r., poprzez podanie miejsca wyjazdu, celu wyjazdu, daty wyjazdu oraz informacji o poniesionych kosztach w związku z wyjazdem,
  • informacji o tym, czy Anna Maria Anders korzysta ze służbowych kart płatniczych, a jeśli tak, to wnosimy o udostępnienie wykazu dokonanych transakcji w 2018 roku.

Odpowiedź nadeszła dopiero w kwietniu, ale bez wszystkich danych. Dopiero dzień później dosłano tabelę zawierającą informacje o podróżach Anny Marii Andres, ale tylko zagranicznych, a wniosek dotyczył wszystkich wyjazdów. Z nadesłanego zestawienia wynika, że w związku z podróżami zagranicznymi wypłacono 84 691,73 zł diet, a bilety i hotele kosztowały 455 854,43 zł, dodatkowo 58 411,92 zł kosztów poniosły ambasady. Łącznie koszty wyjazdów wyniosły 598 958,08 zł.

Uzyskanie podstawowych informacji o wyjazdach służbowych pełnomocniczki rządu i kosztach, jakie w związku z nimi ponieśli podatnicy, zajęło 78 dni, co jak stwierdza Watchdog już samo w sobie stanowi naruszenie ustawy o dostępie do informacji publicznej.

Więcej: Watchdog

Poprzedni artykułStrach w PiS coraz większy. Ludzie głośno okazują swoje niezadowolenie z władzy
Następny artykułCo jest nie tak z ministrem rolnictwa? Wydał zgodę na toksyczne środki