Polacy nie ufają sądom i są rozczarowani ich funkcjonowaniem, ale nie wierzą, że zmiany, które wprowadza partia rządząca, w czymś pomogą. Tak wynika z sondażu Rzeczpospolitej.

Polacy zostali zapytani o zaufanie do sądów w Polsce oraz o to, czy zmiany wprowadzone przez PiS poprawią sytuację w tym zakresie. Okazało się, że aż 24,5 proc. ankietowanych nie ufa sądom wcale lub w znikomym stopniu, ponad 32,5 – ufa w stopniu średnim, a tylko 34,5 proc. ma zaufanie do tych instytucji.

Jeszcze gorzej wypadło pytanie o sprawność działania sądów w Polsce. W skali od jednego do pięciu, gdzie 1 oznacza „bardzo źle”, a 5 – „bardzo dobrze”, 72 proc. respondentów wystawiło oceny 1, 2 lub 3. Na „czwórkę” sprawność działania sądów oceniło 13,6 proc. ankietowanych, a na „piątkę” zaledwie 2,6 proc.

Reklamy

Czy zmiany wprowadzone przez rządzących coś w tej kwestii zmienią? Ponad 44 proc. uważa, że zmiany będą mieć negatywny wpływ na poziom zaufania, a tylko 26 proc. twierdzi, że pozytywny.

Większości badanych przez IBRiS nie podobają się zmiany w sądownictwie wprowadzane przez PiS. Źle oceniana jest też praca Trybunału Konstytucyjnego.

Źródło: Rzeczpospolita

Poprzedni artykułKompromitacja KRS. Zasłużeni sędziowie bez pozytywnych opinii
Następny artykułPrezydent związany z PiS zatrzymany przez CBA. Podejrzenie korupcji przy przetargu