Senat przyjął z czterema poprawkami ustawę autorstwa Jarosława Gowina. Ustawa wprowadza duże zmiany w funkcjonowaniu uczelni. Teraz ustawa 2.0 wraca do Sejmu i czeka na podpis prezydenta. Wirtualna Polska przyjrzała się poprawce numer 3, która wprowadza dość niecodzienne prawo.
Ustawa 2.0 to sztandarowy projekt wicepremiera Jarosława Gowina. Nazywana jest „konstytucją dla nauki”. Przeciwko jej wprowadzeniu protestowali akademicy i studenci w całej Polsce, a także członkowie PiS. Założenia ustawy krytykował m.in. wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. Sejm zapisy ustawy 2.0 przegłosował nocą.
Chcesz czytać więcej wewnętrznych informacji ze świata polityki i mediów? Prosimy o obserwowanie naszego profilu na Facebooku oraz na Twitterze. Proszę o lajkowanie i podawanie dalej naszych wpisów - w ten sposób możemy zrobić dla Ciebie więcej. |
Wczoraj #UstawaGowina #Ustawa20 nie figurowała w porządku obrad bieżącego posiedzenia @PolskiSenat. Teraz już jest, jako punkty 3 i 4, w tej chwili „w trakcie rozpatrywania”.
Więksi ode mnie mówili już, że tak się nie stanowi prawa. Dodam więc od siebie: chuja warci jesteście.
— zgroza (@zgroza) July 10, 2018
Senat przyjął ją z czterema poprawkami. Jedna z nich zakłada, że instytut Polskiej Akademii Nauk może zostać włączony do uczelni na wniosek prezesa PAN albo dyrektora Instytutu PAN. Kolejna zniosła wymóg, by indywidualne studia międzydziedzinowe były dwuprofilowe i kilkupoziomowe. A czwarta mówiła o obniżeniu wymagań wobec osób starających się o uzyskania stopnia doktora. Wcześniej trzeba było mieć znajomość języka obcego na poziomie C1 (zaawansowany). W myśl poprawki – ma wystarczyć poziom „co najmniej B2”, czyli średniozaawansowany.
Z kolei trzecia poprawka wprowadza przepis zgodnie z którym urzędujący sędzia Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego lub Sądu Administracyjnego i sędzia w stanie spoczynku, będzie miał prawo do dożywotniego zatrudnienia na uczelni bez względu na wynik oceny pracowniczej.
Ten zapis ostro skrytykował m.in. prorektor ds. naukowych UW dr hab. Maciej Duszczyk.
Poprawka do #ustawa20 wprowadzona przez Senat daje prawo urzędującemu sędziemu TKonstytucyjnego, SNajwyższego lub SAdministracyjnego i sędzięmu w stanie spoczynku do dożywotniego zatrudnienia na uczelni bez względu na wynik oceny pracowniczej. Co za chory umysł to wymyślił!
— Maciek Duszczyk (@MaciekDuszczyk) July 13, 2018
To korupcja zalegalizowana ustawowo. Chodzi o to, aby skorumpować profesorów prawa i zachęcić ich do łamania prawa i obsadzania organów sądowniczych przejętych przez PiS.
— NieposłusznyObywatel (@DsCitizen2017) July 14, 2018
Na wypadek gdyby PIS-kandydaci obawiali się, że po krótkim epizodzie na tych stanowiskach mieli już nigdy nie dostać roboty na żadnej uczelni. Aż strach myśleć jakiego pokroju ludzie mogą się złapać na taką zachętę. 🙁
— spanish_fly (@spanish77029129) July 14, 2018
Źródło: Wirtualna Polska, twitter