Głodowe emerytury w Polsce to domena kobiet – wynika z analiz ZUS-u. Jak informuje portal Money.pl godne świadczenia dostają w zasadzie tylko panowie. Przeciętna emerytura mężczyzny to 2699 zł i 52 grosze, a kobiety 1614 zł i 39 groszy.

Tysiąc złotych różnicy między emeryturami oznacza, że mężczyźni pobierają o 67 proc. wyższe świadczenie od kobiet – wynika z analiz ZUS.

Prawie co trzecia pani (dokładnie 29,5 proc.) miała w 2017 roku emeryturę nie wyższą niż 1400 zł. Kolejnych 15 proc. kobiet miało świadczenie w wysokości od 1400 do 1600 zł. A to oznacza, że połowa kobiet emerytek ma świadczenie nie wyższe niż 1600 zł brutto. To niecałe 1350 zł na rękę.

Reklamy

Dane ZUS pokazują jak na dłoni, że im wyższa kwota emerytury, tym niższy udział pań. Kobiety dominują w każdej kategorii do 2,2 tys. zł emerytury. Później zaczyna ich być coraz mniej.

Jedynie co dwudziesta emerytka miała świadczenie w przedziale od 3 tys. do 4 tys. zł, a niespełna 2 proc. pań otrzymywało wypłaty wyższe niż 4 tys. zł. Najbogatsi emeryci to w zasadzie tylko mężczyźni. Stanowią 85 proc. osób, które dostają z ZUS-u powyżej 5 tys. zł.

Źródło: Money.pl

Poprzedni artykułMorawiecki boi się jeździć po Polsce. Wszędzie witają go nieprzyjazna okrzyki
Następny artykułKurski w szoku po uruchomieniu generatora pasków grozy. Tak władza boi się satyry