Sami swoi? Zaufana Ziobry będzie dublerka Małgorzaty Gersdorf?

Małgorzata Manowska jest szykowana na dublerkę Małgorzaty Gersdorf w Sądzie Najwyższym – wynika z nieoficjalnych informacji. Manowska to zaufana ministra Zbigniewa Ziobry. Ustawa, która ma dokończyć czystkę w SN, już jest w Senacie. Komisja zarekomendowała przyjęcie jej bez poprawek.

Dr hab. Małgorzata Manowska, dyrektor Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie i sędzia Sądu Apelacyjnego w Warszawie, potwierdziła w rozmowie z portalem Onet, że startuje w konkursie do Sądu Najwyższego. 54-letnia prawniczka ma być najpoważniejszą kandydatką do objęcia stanowiska dublera pierwszej prezes po zmianach forsowanych przez PiS. W 2007 r. była wiceministrem w resorcie sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Innym wiceministrem był wówczas Andrzej Duda.

Reklamy


Chcesz czytać  więcej wewnętrznych informacji ze świata polityki i mediów? Prosimy o obserwowanie naszego profilu na Facebooku oraz na Twitterze. Proszę o lajkowanie i podawanie dalej naszych wpisów - w ten sposób możemy zrobić dla Ciebie więcej.


“Wyboru kandydatów dokonuje Zgromadzenie Ogólne, a więc informacje o tym, że sama planuję zgłoszenie swojej kandydatury, są błędne i wynikają z nieznajomości prawa – powiedziała Manowska w rozmowie z Onetem. Manowska ma poparcie Ziobry i Dudy, ale podobno prezes PiS Jarosław Kaczyński nie jest do końca przekonany, bo nie zna jej, ale wie, że ten wybór byłby kolejnym wzmocnieniem pozycji ministra Ziobry.

Stowarzyszenie sędziów Iustitia uważa, że nabór prowadzony przez KRS jest nieważny (brak kontrasygnaty premiera na ogłoszeniu o konkursie). Według organizacji ostatnie zmiany w przepisach nie pozwalają na merytoryczną ocenę kandydatów. Ale tych, którzy wystartują i będą się odwoływać do NSA, organizacja chce wspierać. Z kolei Stowarzyszenie Sędziów „Themis” wobec „niekonstytucyjnego i brutalnego przejęcia Sądu Najwyższego przez większość polityczną” stwierdza, że „udział w procedurach zajmowania miejsc w SN jest działaniem bezpośrednio wspierającym łamanie Konstytucji”.

Źródło: Gazeta Wyborcza, Onet