Środowe orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE to już nie żółta, lecz czerwona kartka, którą Unia pokazała partii rządzącej – uważa PSL. Według ludowców PiS “dewastuje polski wymiar sprawiedliwości”.

W marcu sąd w Irlandii – rozpatrujący sprawę ekstradycji Polaka Artura C., poszukiwanego przez polską prokuraturę w związku z zarzutami dotyczącymi przemytu narkotyków – zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu o opinię w trybie pilnym (stosowaną w sprawach, w których ktoś przebywa w areszcie) na temat tego, czy Polak będzie sądzony w swoim kraju w uczciwym procesie. Sąd wskazywał na obawy co do praworządności w Polsce w związku z uruchomieniem wobec niej przez Komisję Europejską procedury z art. 7 traktatu unijnego.

Reklamy

W środę Trybunał wydał orzeczenie w tej sprawie. “Organ sądowy, do którego zwrócono się o wykonanie Europejskiego Nakazu Aresztowania, musi wstrzymać się od jego wykonania, jeśli uzna, że dana osoba mogłaby zostać narażona na ryzyko naruszenia prawa podstawowego do niezawisłego sądu, a tym samym istotnej treści prawa podstawowego do rzetelnego procesu sądowego, ze względu na nieprawidłowości mogące mieć wpływ na niezawisłość władzy sądowniczej w wydającym nakaz państwie członkowskim” – orzekł TSUE.

Trybunał w Luksemburgu wskazał jednocześnie, że to unijne sądy mają w razie konieczności oceniać ryzyko dla rzetelnego procesu, biorąc pod uwagę stan praworządności. Zwrócił też uwagę, że niezawisłość sądów związana jest z zasadami powoływania organów sądowych.

Poseł Piotr Zgorzelski ocenił na konferencji prasowej w Sejmie, że “UE pokazała PiS już nie żółtą, ale czerwoną kartkę”. Jak podkreślił, orzeczenie TSUE stawia pod dużym znakiem zapytania wiarygodność polskiego wymiaru sprawiedliwości.

“Czy Polacy dzisiaj jeszcze mogą liczyć na sprawiedliwy i wiarygodny wyrok sądu?” – zwrócił się poseł z pytaniem do premiera Mateusza Morawieckiego. “Jak dzisiaj inwestorzy zarówno rodzinni ale i zagraniczni mają inwestować w Polsce, kiedy nasz wymiar sprawiedliwości właściwie jest wypchnięty poza obszar europejskiej kultury prawnej?” – podkreślił Zgorzelski, którego zdaniem PiS dewastuje pozycję Polski w UE. Jak ocenił, środowy wyrok Trybunału to “efekt zamierzony przez PiS, a mianowicie pierwszy etap Polexitu”. Podkreślił, że “jedyny sposób, aby zatrzymać PiS w dziele dewastowania polskiego wymiaru sprawiedliwości i wyprowadzania Polski z UE to karta wyborcza, którą powinniśmy oddać tak, żeby PiS odsunąć od władzy”.

Źródło: PAP

Poprzedni artykułKoryto Plus i sami swoi. Była Pracownica Ziobry dyrektorem z grubą pensją w PGNiG
Następny artykułTo nie kolano a coś dużo poważniejszego. Trwa walka o przejęcie schedy po Kaczyńskim