[Counter-Box id="1"]

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził 5,9-proc. wzrostu ceny dla klientów PGNiG Obrót Detaliczny. Uzasadnienie – surowce na świecie drożeją – pisze interia.

Wyższa cena będzie obowiązywać od 10 sierpnia do końca tego roku. Bez zmian pozostaje stawka za abonament i obniżona w marcu tego roku o 7,37 proc. opłata dystrybucyjna za transport gazu.

Reklamy

“Po wejściu w życie nowej taryfy rachunki za gaz, na które oprócz cen paliwa składają się opłaty dystrybucyjne i abonamentowe, będą miesięcznie wyższe średnio o 3,6 proc. Wciąż jednak średnie rachunki za gaz dla gospodarstw domowych pozostają o 8 proc. niższe niż na koniec 2015 r. dzięki wielokrotnemu obniżaniu przez PGNiG cen gazu na przestrzeni ostatnich trzech lat” – przekonuje Rafał Pazura, kierownik działu PR i CSR w PGNiG Obrót Detaliczny. I przytacza wyliczenia, z których wynika, że mimo obecnej podwyżki w porównaniu z cenami z końca 2015 r. przygotowanie posiłków na gazie jest o 60 zł tańsze, podgrzanie wody to ok. 276 zł mniej, a na gazowym ogrzewaniu mieszkań i domów można zaoszczędzić ok. 860 zł rocznie.

Na giełdowe ceny gazu, zarówno europejskie, jak i krajowe, wpływa wzrost notowań ropy naftowej i narastające napięcia w handlu światowym wynikające z podwyżek ceł importowych między USA, Chinami i UE. Tylko w ostatnim półroczu ropa naftowa zdrożała o ok. 9,3 proc. To efekt znaczącego spadku wydobycia w Wenezueli, Libii, Nigerii i Angoli oraz sankcji nałożonych przez Stany Zjednoczone na Iran, które zaczną obowiązywać od 4 listopada. W praktyce mogą uniemożliwić zakup irańskiej ropy m.in. przez kraje UE.

Źródło: Interia

Poprzedni artykułZarabia miliony, chodzi w dziurawych skarpetach. Europoseł PiS przyłapany na lotnisku
Następny artykułTrybunał Stanu i więzienie dla Andrzeja Dudy?