“Szpitale powiatowe nie będą zagrożone. W wyjątkowych sytuacjach uruchomimy procedurę, która pozwoli obsadzić grafiki” – zapewnia w rozmowie z RMF FM minister zdrowia Łukasz Szumowski. To odpowiedź na obawy lekarzy, którzy przewidują, że nowa ustawa spowoduje chaos w nawet 200 lecznicach w całej Polsce.

Chodzi o przepisy, które dadzą podwyżki specjalistom pracującym tylko w jednej placówce. Według medyków, przez to może zabraknąć chętnych do dodatkowej pracy w mniejszych ośrodkach. Specjalna procedura, którą przewiduje Ministerstwo Zdrowia, ma polegać na pozwoleniu lekarzom, którzy dostaną podwyżkę, na pracę nie w jednym, a w dwóch szpitalach. Pod warunkiem, że w tym drugim ośrodku, brakuje lekarzy.

Reklamy

Lekarze rezydenci ostrzegają, że przez proponowane rozwiązanie będziemy mieć do czynienia z jeszcze większą niż do tej pory biurokracją. NFZ zostanie zalany ilością pism, aby tworzyć odstępstwa. Zdaniem rezydentów ustawa wzbudza nie tylko ich wątpliwości. I na dowód przypominają, że już od ponad dwóch tygodni czeka na podpis prezydenta.

Źródło: RMF FM

Poprzedni artykułOdlot kandydata PiS. Obiecał Częstochowie województwo!
Następny artykułMinisterstwo nie dotrzymuje słowa. Będą protesty?