Klub Jagielloński, Kukiz’15, Polskie Stronnictwo Ludowe, Prawica Rzeczpospolitej i Partia Razem zwróciły się do Prezydenta RP Andrzeja Dudy z prośbą o zawetowanie Ustawy z dnia 20 lipca o zmianie ustawy Kodeks Wyborczy.

Sygnatariusze w długim liście wypunktowali wady ustawy. „W efekcie reprezentacja Polski w Parlamencie Europejskim ograniczy się zapewne do dwóch największych partii, co uważamy za radykalne naruszenie zasady proporcjonalności – napisali w liście. Dodając, że „Wyborcy formacji, które mogą liczyć na poparcie w przedziale 5-15% – w praktyce może to dotyczyć nawet co trzeciego z głosujących! – zostaną pozbawieni reprezentacji mimo, że wsparte przez nich listy przekroczą nominalny próg wyborczy.” Sygnatariusz listu złożyli swoje propozycje i wytknęli, że „brak zainteresowania parlamentarzystów formacji rządzącej tymi propozycjami jest najlepszym dowodem, że istotą zmian jest interes jednego ugrupowania.”

Reklamy

Na koniec napisali: „Wierzymy, że rozważy Pan Prezydent nasze argumenty i zdecyduje się nie podpisywać nowelizacji Kodeksu Wyborczego.”

Pod listem podpisali się: Krzysztof Mazur – prezes Klubu Jagiellońskiego, Paweł Kukiz – przewodniczący Klubu Poselskiego Kukiz’15, Władysław Kosiniak-Kamysz prezes PSL, Julia Zimmermann – członkini Zarządu Krajowego partii Razem oraz Krzysztof Kawęcki prezes Prawicy Rzeczpospolitej.

Poprzedni artykułPonad pół miliona na luksusową willę prezydenta! To “realizacja konstytucyjnych zadań” – Super Express
Następny artykułLimuzyna TVP wozi żonę Kurskiego. Skromność i umiar władzy nie znają granic