Sąd Najwyższy przedstawił pięć pytań prejudycjalnych do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz zawiesił stosowanie przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym określających zasady przechodzenia sędziów SN w stan spoczynku – poinformował w czwartek Krzysztof Michałowski z zespołu prasowego SN. Jak informuje Fakt zdaniem Kancelarii Prezydenta „działanie Sądu Najwyższego nastąpiło bez prawidłowej podstawy prawnej i nie wywiera skutków wobec prezydenta”. W tym samym czasie KRS opublikowała na stronie internetowej listę kandydatów na sędziów SN.

Sąd Najwyższy w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, w związku z pytaniem prawnym, które znalazło się na wokandzie Sądu, postanowił zwrócić się do Trybunału Sprawiedliwości UE z pytaniami prejudycjalnymi, dotyczącymi „zasady niezależności sądów i niezawisłości sądów, jako zasad prawa unijnego oraz unijnego zakazu dyskryminacji ze względu na wiek”. Przed przystąpieniem do rozpoznania sprawy, skład orzekający uznał, że należy wyjaśnić kwestie wstępne, związane z wyznaczeniem do udziału w rozpoznaniu tej sprawy dwóch sędziów SN, którzy ukończyli 65 lat.

Reklamy

W związku ze zwróceniem się do TSUE z pytaniami, SN zdecydował się zawiesić stosowanie trzech przepisów ustawy o SN; ta decyzja powinna spowodować, że zarówno KRS jak i prezydent do czasu rozstrzygnięcia kwestii zadanych w pytaniach, nie będą podejmować czynności ws. sędziów, którzy ukończyli 65. rok życia – powiedział rzecznik SN.

Tymczasem Kancelaria Prezydenta odpowiedziała:

Sędzia Michał Laskowski powiedział na briefingu prasowym, że SN przedstawił pięć pytań prejudycjalnych do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Tymczasem Krajowa Rada Sądownictwa opublikowała w czwartek na swojej stronie internetowej listę kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego. Do Izby Cywilnej zgłosiło się 30 kandydatów, Izby Dyscyplinarnej – 92, Izby Karnej – 7, a Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych – 65. Jeden z sędziów nie wskazał w zgłoszeniu do której Izby kandyduje. Wśród kandydatów do Izby Dyscyplinarnej znalazł się m.in. sędzia TK Mariusz Muszyński.

W końcu czerwca w Monitorze Polskim opublikowane zostało obwieszczenie prezydenta Andrzeja Dudy o wolnych stanowiskach sędziego w SN. Zgodnie z obwieszczeniem, do objęcia są łącznie 44 wakaty sędziowskie.

Źródło: fakt

Poprzedni artykułOdlot pisowskiego wiceministra. Zrównał walkę powstańców z obecnym zarządzaniem Polską
Następny artykułKontrowersyjne słowa Sabiny Zalewskiej. Pisała o biciu dzieci