Podejrzane okoliczności zgłoszenia Muszyńskiego

Wiceprezes Trybunału Konstytucyjnego Mariusz Muszyński jest kandydatem na sędziego Sądu Najwyższego. Tymczasem, jak ujawniła Gazeta Wyborcza, jego zgłoszenie wpłynęło do KRS z… Ministerstwa Sprawiedliwości

Z ustaleń GW wynika, że zgłoszenie kandydatury wiceprezesa TK do Krajowej Rady Sądownictwa wpłynęło z Ministerstwa Sprawiedliwości. Ponieważ żaden inny kandydat nie mógł liczyć na podobną przysługę ze strony rządowego resortu, więc dziennikarze spróbowali rozwiązać tę zagadkę.

Zapytali resort sprawiedliwości, dlaczego dokumenty związane z kandydaturą Muszyńskiego przyszły do KRS z ministerstwa. Rzecznik prasowy Jan Kanthak nie potrafił odpowiedzieć i był zaskoczony nietypowym zgłoszeniem. Obiecał wyjaśnienie sprawy. Tego samego dnia dziennikarze otrzymali mail z resortu sprawiedliwości, wskazujący, że zgłoszenia Muszyńskiego podjął się… wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. Na pytanie Gazety odpowiedział: „Pan prof. Muszyński od 15 lipca przebywa na urlopie za granicą. Znamy się na gruncie prywatnym i współpracujemy również naukowo od lat. I w takim charakterze poprosił mnie o prywatną przysługę – dostarczenie koperty do KRS. Tak uczyniłem, a Ministerstwo Sprawiedliwości nie ma z tym nic wspólnego.”

„Dziwnym trafem to właśnie wiceminister Warchoł, a nie jakakolwiek inna osoba, poczuł się w obowiązku przekazać zgłoszenie Muszyńskiego do KRS. Być może minister odwdzięczył się za ubiegłoroczne „tajne” spotkanie w siedzibie TK, które do dziś budzi wątpliwości. Jeśli tak ma wyglądać niezależność sądownictwa od polityków, to obawiam się, że nowy Sąd Najwyższy może podzielić rolę fasadowego TK” – skomentował w rozmowie z GW Patryk Wachowiec, analityk prawny Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Czy naprawdę prof. Muszyński nie mógł poprosić o tę przysługę kogoś z rodziny?

Więcej: Gazeta Wyborcza

Podziel się swoją opinią!


Co o tym sądzisz?
  • Fascynacja
  • Szczęście
  • Smutek
  • Złość
  • Znudzenie
  • Strach

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Harnas Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Harnas
Gość
Harnas

Czy sędzia Muszyński nie mógł złożyć tych dokumentów przed urlopem?