[Counter-Box id="1"]

Piotr Gliński, wicepremier i minister kultury, zarzucał niegospodarność zwalczanym przez PiS twórcom Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Teraz, jak donosi Gazeta Wyborcza, zostali uniewinnieni.

Chodzi o byłego dyrektora muzeum, historyka prof. Pawła Machcewicza i jego zastępcę dr. Janusza Marszalca. Według Glińskiego straty, jakie miał ponieść przez nich skarb państwa, sięgnęły 90 mln zł. Taką kwotę wyliczyli eksperci Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, których Gliński w lipcu 2016 r. wysłał do Gdańska, by prześwietlili instytucję. Poprzednia kontrola NIK w muzeum nie wykazała jednak żadnych nieprawidłowości. Wysłannicy resortu rzekomym uchybieniom poświęcili 46-stronicowy raport, a o naruszeniu prawa zawiadomili rzecznika dyscypliny finansów publicznych.

Reklamy

Sprawą zajęła się specjalna komisja, która działa przy Ministerstwie Finansów. „Postanawia się uniewinnić pana od zarzutu naruszenia dyscypliny finansów publicznych. Obwiniony nie popełnił zarzucanego mu czynu” – napisała w przesłanych historykom uzasadnieniach.

Więcej: Gazeta Wyborcza

Poprzedni artykułTak PiS traktuje Polskę lokalną. Podlaska miejscowość chce od nich odszkodowań
Następny artykułPolska może być awangardą Europy. Ludowcy mówią stop zmianie czasu