Lista afer PiS

Aktualizowana lista, codziennie nowe afery władzy

Strona główna Opinie Kogo kryje Zalewska? Wątpliwości wokół listy MEN

Kogo kryje Zalewska? Wątpliwości wokół listy MEN

Ministerstwo zrealizowało obowiązek, jaki nałożył na nie Naczelny Sąd Administracyjny wyrokiem z dnia 21 czerwca 2018 r. i opublikowało listę autorów podstaw programowych. Są już pierwsze protesty.

Anna Zalewska wielokrotnie odmawiała odpowiedzi na pytania o personalia autorów podstaw programowych kształcenia ogólnego, powołując się na prawo do prywatności tych osób.

Reklamy

Skargę na odmowę przez MEN udostępnienia nazwisk autorów podstaw programowych złożyła do WSA w Warszawie Fundacja Przestrzeń dla Edukacji twierdząc, że “podstawy programowe to oś konstrukcyjna polskiej szkoły”. “Jako przedstawicielki organizacji, zajmującej się działaniami na rzecz jakości edukacji, mamy prawo znać nazwiska osób, które je przygotowały” – napisano na stronie internetowej fundacji w informacji dotyczącej skargi do WSA. “Więcej – ma prawo znać je każda obywatelka i obywatel, ponieważ wszyscy jesteśmy odbiorcami prawa powstającego w MEN (pośrednio i bezpośrednio). Mamy prawo je znać, ponieważ jesteśmy – jako podatnicy – zleceniodawcami tych autorów”.

WSA, który rozpatrywał skargę fundacji, orzekł, że autorzy podstaw działają w sferze publicznej, a nie prywatnej, MEN ma więc obowiązek udostępnić ich dane. MEN złożyło skargę kasacyjną do NSA.

W czerwcu Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Ministerstwa Edukacji Narodowej na wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, nakazujący ujawnienie nazwisk autorów podstaw programowych. Oznacza to, że wyrok WSA jest prawomocny.

Na przekazanej przez MEN liście autorów Podstaw programowych kształcenia ogólnego znalazło się prawie 200 nazwisk. M.in. Joanny Wojdon, która twierdzi, że nie brała udziału w pracach, a jedynie złożyła krytyczne uwagi, za które nie dostała grosza.

Oczywiście to zrodziło kolejne pytania, które tym razem zadała była minister Edukacji Krystyna Szumilas.

AKTUALIZACJA:

w związku z artykułem nadszedł z list z Ministerstwa Edukacji Narodowej, którego treść zamieszczamy:

Szanowni Państwo,

(…) uprzejmie informuję, że lista osób biorących udział w przygotowaniu nowej podstawy programowej kształcenia ogólnego przekazana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej Fundacji Przestrzeń dla Edukacji jest poprawna i nie zawiera błędów. Nazwisko Pani Joanny Wojdon nie zostało ujęte w tym zestawieniu. Na liście znajduje się nazwisko Pani Joanny Wojdan. Zaapelowaliśmy do Pani Joanny Wojdon, aby wyjaśniła informacje zawarte we wpisie na jednym z portali społecznościowych z 10 sierpnia br. oraz skierowała sprostowanie do mediów powielających nieprawdziwą informację.

Z wyrazami szacunku
Łukasz Trawiński

Źródło: Dziennik.pl, Twitter, Facebook

Poprzedni artykułArdanowski przeprasza za decyzje Jurgiela
Następny artykułPorażka PiS. Już 11 osób wycofało swoje kandydatury do Sądu Najwyższego