Organizacje pozarządowe, w tym m.in. stowarzyszenia sędziowskie “Iustitia” i “Themis” oraz Helsińska Fundacja Praw Człowieka wystosowały apel do prezydenta Andrzeja Dudy. jak podaje Wirtualna Polska organizacje proszą go o wstrzymanie się z powoływaniem sędziów SN i poczekanie na orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE.

W liście otwartym sygnatariusze podkreślają, że w najbliższych godzinach trafią do niego “wnioski o powołanie politycznych sędziów Sądu Najwyższego”. Organizacje pozarządowe zaznaczają, że procedura powoływania sędziów jest nierzetelna, gdyż rozmowy z kandydatami są zbyt krótkie, a “dokumentacja ich dorobku zawodowego jest zbyt uboga”. Zwróciły również uwagę na “upolitycznienie Krajowej Rady Sądownictwa”, która wyłania skład sędziów SN. Podkreśliły, że “przepisy ustawy o Sądzie Najwyższym mogą być niezgodne z podstawowymi zasadami traktatów europejskich” i “z szacunku dla wagi rozstrzygnięcia w tej sprawie” powinien poczekać na wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE. Według sygnatariuszy listu, zatwierdzenie przez Dudę nominacji nowych sędziów SN będzie oznaczało de facto “początek wyjścia Polski z Unii Europejskiej”. Stąd apel do Andrzeja Dudy.

“Są chwile, kiedy historia daje wybór. Wciąż ma Pan ten wybór i to na Pana, a nie szeregowych polityków czy członków KRS, zwrócone są oczy całego świata” – napisano w liście, pod którym podpisały się stowarzyszenia sędziowskie “Iustitia” i “Themis”, a ponadto: Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Forum Współpracy Sędziów, Inicjatywa “Wolne Sądy”, Stowarzyszenie im. prof. Zbigniewa Hołdy, Stowarzyszenie Amnesty International, Archiwum Osiatyńskiego, Forum Obywatelskiego Rozwoju, Stowarzyszenie Prokuratorów Lex Super Omnia oraz Stowarzyszenie Interwencji Prawnej.

Reklamy

Źródło: Wirtualna Polska

Poprzedni artykułAch ten Misiewicz. Unikał spłacenia pożyczki, za którą złożył poręczenie
Następny artykułProtesty wybuchną we wrześniu. Ratownicy medyczni mają dość kłamstw rządu