Z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i jego małżonki Agaty Kornhauser-Dudy odbyła się w III Liceum Ogólnokształcącym w Gdyni uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego informuje TVN24. Podczas przemówień pary prezydenckiej, przed budynkiem szkoły trwał protest.

Manifestujący krzyczeli m.in.: “konstytucja”, zagłuszając wystąpienia pierwszej damy i prezydenta Dudy.

“To, że przeszkadzają nam tutaj (…), to oznacza dokładne zaprzeczenie tego, co ci państwo krzyczą; są tutaj, ponieważ konstytucja jest przestrzegana, ich wolność zgromadzeń, ich wolność wyrażania swoich poglądów, są tutaj, ponieważ przestrzegana jest demokracja” – podkreślił Andrzej Duda podczas przemówienia. Zaznaczył zarazem, że sobotnie uroczystości odbywają się w Gdyni, którą “zbudowała II Rzeczpospolita” i która “walczyła przeciwko komunistom w 1970 r.”. “I wierzę w to głęboko, że większość mieszkańców Gdyni jest oburzona, że do dzisiaj w SN orzekają ludzie, którzy w stanie wojennym wydawali wyroki na podziemie, są i to zostało udowodnione. Wierzę w to, proszę państwa, że będziemy mieli silną, wolną i sprawiedliwą Polskę, silną, wolną i sprawiedliwą, wolną od komunistów i postkomunistów” – oświadczył prezydent.

Reklamy

Jego słowa spotkały się ze wzburzeniem części osób biorących udział w uroczystości. Niektórzy z nich zaczęli skandować “konstytucja”.

Po tej reakcji sali głos zabrał dyrektor III LO Wiesław Kosakowski, który poprosił o szacunek dla pary prezydenckiej przywołując przysłowie “Gość dom, Bóg w dom”. – “Wszyscy jesteście moimi gośćmi, jako gospodarz tej uroczystości mam wielki szacunek dla wszystkich tutaj przybyłych gości, bez względu na wyznawane przez nich poglądy” – powiedział.

Do protestu przed budynkiem szkoły odniosła się także Agata Kornhauser-Duda. “Pokuszę się o chyba mało popularne stwierdzenie, a dla niektórych, może zbyt odważne. Ale osobiście uważam, że powakacyjny powrót do szkoły może być doświadczeniem pozytywnym – i jak dzisiaj słyszymy – niezwykle ekscytującym” – powiedziała.

Źródło: TVN24

Poprzedni artykułPolicja przeciwko rządowi. Rozpoczyna się strajk
Następny artykułPiS boi się dziennikarzy. Newsweek podał się za Radio Maryja