Niezależność sądownictwa w Polsce upadła. Wszystkim sterują politycy?

Opublikowano Raporty Freedom In The World i Nations In Transit dotyczące wolności w naszym kraju. Jako kryterium wolności obie przyjęły niezależność władzy sądowniczej od władz politycznych (ustawodawczej, wykonawczej). Jak wypadła ocena?

Ocena dla rządów PO:
Freedom In The World:

Reklamy

Chcesz czytać  więcej wewnętrznych informacji ze świata polityki i mediów? Prosimy o obserwowanie naszego profilu na Facebooku oraz na Twitterze. Proszę o lajkowanie i podawanie dalej naszych wpisów - w ten sposób możemy zrobić dla Ciebie więcej. 
  • Wskaźnik F1 – niezależne sądownictwo: 3/4 pkt.
  • Wskaźnik F2 – prawo do sprawiedliwego procesu cywilnego lub karnego – 3/4 pkt.

Nations In Transit:
wskaźnik „Judicial Framework And Independence” – 2,50/7 (im niższa wartość, tym więcej demokracji)

Niezależność sądownictwa w 2014 r. jako taka nie budziła wątpliwości autorów raportów – oceniona jednak została jedynie na 3 pkt./4. Wskazywano bowiem na bardzo powolne prowadzenie spraw (sugerowano nawet, że przeciąganie śledztw przez prokuratorów może być spowodowane naciskiem politycznym), a także na wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie przetrzymywania i tortur dwóch osób w tajnym więzieniu CIA w Starych Kiejkutach, dotyczyło to jednak lat 2013 i 2014.

Ocena dla rządów PiS:
Freedom In The World:

  • Wskaźnik F1 – niezależne sądownictwo: 1/4 pkt. – OBNIŻENIE OCENY WZGLĘDEM 2014 O 2 PKT.
  • Wskaźnik F2 – prawo do sprawiedliwego procesu cywilnego lub karnego – 3/4 pkt.

Nations In Transit: wskaźnik „Civil Society” – 3,25/7 (im niższa wartość, tym więcej demokracji) – OBNIŻENIE OCENY WZGLĘDEM 2014

W raporcie FTW za 2017 r. (i wcześniej – za 2016 r.) zaszły drastyczne zmiany. Raport niezwykle nisko (1/4) ocenia niezależność władzy sądowniczej, wskazując na:

  • zmiany w Trybunale Konstytucyjnym, których efektem jest jego zdominowanie przez sędziów prorządowych;
  • zwiększenie wpływu ministra sprawiedliwości na sądownictwo (powoływanie i odwoływanie prezesów sądów);
  • wybór większości członków KRS przez Sejm.

Podobną krytykę podnosi raport Nations in Transit, którego ocena funkcjonowania i struktury sądownictwa drastycznie spadła w porównaniu do roku 2014, a jeszcze bardziej – w porównaniu do roku 2009.

Źródło: nowakonfederacja.pl