Prezentując wydatki na lecznictwo i porównując je nakładami poprzedniego rządu premier Morawiecki minął się z prawdą. Pomylił się o… 9 miliardów!!!

“To zmiana rewolucyjna. Jeszcze trzy lata temu – choć nie chcę, aby było to nadmiernie polityczne przemówienie, ale porównania same się nasuwają – na służbę zdrowia wydawaliśmy niespełna 4 proc. PKB. W roku 2019 przeznaczamy 4,86 proc. PKB.” powiedział podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy premier Mateusz Morawiecki. Jego wypowiedź przytacza gazeta Prawna i zwraca uwagę, że właśnie w tym miejscu premier “zgubił” około 9 mld zł wydanych na zdrowie. Na dowód przywołuje dane GUS, z których wynika, że odsetek PKB w 2015 roku wyniósł, nie jak mówił premier ”niespełna 4 proc”, a dokładnie 4,44 proc.

Reklamy

Pomyłka spora – pisze DGP – zwłaszcza, że w 2015 roku nakłady NFZ na ten cel wyniosły 68 mld zł. Dodatkowo, premier nie wspomniał, kto i ile na służbę zdrowia przeznaczał. Dziennik przypomina, że w 2008 r, kiedy PO przejęło władzę, odsetek PKB wyniósł 4,73, rok później 4,82 proc. Potem nakłady zaczęły spadać. Ale dla porównania w 2016 roku i 2017 ten odsetek był jeszcze niższy. Dopiero na przyszły rok Morawiecki zapowiada 4,86 proc. – napisano w dzienniku.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Poprzedni artykułZa czyje pieniądze prezes Orlenu prowadzi propagandę prorządową na Twitterze?
Następny artykułNie chcą ciężkiej pracy w samorządzie za grosze. PiS ma ogromny problem z tworzeniem list