[Counter-Box id="1"]

Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz zaapelował do marszałka Sejmu, aby wprowadził do porządku obrad obecnego posiedzenia Izby projekt ustawy dotyczący rezygnacji ze zmiany czasu na letni i zimowy. Dziś przewodniczący KE Jean-Claude Juncker zapowiedział zniesienie sezonowych zmian czasu w Europie w 2019 r., dając państwom członkowskim swobodę decydowania o tym, czy chcą na stałe stosować czas letni czy zimowy.

Jesienią 2017 roku do Sejmu trafił projekt ustawy autorstwa PSL o rezygnacji ze zmiany czasu na letni i zimowy. Proponowano w nim, aby od 1 października 2018 roku w Polsce przez cały rok obowiązywał czas letni. Choć projekt został jednogłośnie poparty przez sejmową komisję administracji i spraw wewnętrznych, nie był on dalej procedowany z uwagi na to, że najpierw konieczna byłaby zmiana dyrektywy UE.

Reklamy

Pod koniec sierpnia Komisja Europejska zapowiedziała, że przedstawi propozycję ws. zmiany dyrektywy dotyczącej czasu letniego, która harmonizuje datę i czas jego wprowadzenia we wszystkich państwach członkowskich UE. Dziś Jean-Claude Juncker poinformował, że KE zaproponuje zatrzymanie zmiany czasu. Jak dodał, “kraje członkowskie same powinny zdecydować, czy ich obywatele żyją w czasie letnim, czy zimowym”. Jean-Claude Juncker powiedział: “Trzeba znieść zmianę czasu. Państwa członkowskie same powinny decydować o tym, czy ich obywatele funkcjonują w czasie letnim czy zimowym. To kwestia pomocniczości. Oczekuję, że Parlament i Rada podzielą ten pogląd i znajdą rozwiązania, które będą korzystne dla naszego rynku wewnętrznego. Nie mamy już czasu.”

Źródło: Onet, Europa.eu, Twitter

Poprzedni artykułKosiniak-Kamysz wzywa Morawieckiego do debaty. Chodzi o masową wyprzedaż ziemi obcokrajowcom w czasie rządów PiS…
Następny artykułKorwin-Mikke: PiS zdradziło wyborców. „Przyjmuje imigrantów”