Kontrowersyjna Dorota Kania pokazała na Twitterze koszulki z napisem Dekomunizacja, stylizowane na bardzo popularne ubrania z napisem Konstytucja. Problem w tym, że jej akcja wywołała wściekłość w samym PiS, w którego władzach jest bardzo dużo osób z komunistyczną przeszłością. Niektórzy propisowcy publicyści również są niezadowoleni, bo albo sami byli bardzo blisko związani z systemem komunistycznym i czerpali z niego benefity albo mieli rodziców, którzy aktywnie działali w PZPR. Sprawę nagłośniła… Telewizja Republika.

“W ścisłym kierownictwie PiS jest grupa byłych członków Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej” – ujawnił w 2013 roku nie kto inny a Zbigniew Ziobro.

Reklamy

Wyobraźcie sobie minę komunistycznego prokuratura stanu wojennego, Stanisława Piotrowicza, kiedy zobaczył taką koszulkę. Cały jego świat przed upadkiem systemu to komuna. Cały jego świat po upadku systemu to służba Kaczyńskiemu. Tymczasem hasło dekomunizacja oznacza ni mniej ni więcej, że zostanie usunięty z PiS i z życia politycznego kraju. Hasło Dekomunizacja na pewno nie spodoba się Janowi Pietrzakowi, który na pewno nie będzie miał poczucia humoru, gdy przypomni mu się występy za komuny dla kadry wojskowej i jego imprezy z oficerami Ludowego Wojska Polskiego. Wściekły może być Rafał Ziemkiewicz, którego ojciec był członkiem PZPR.

I tak nazwisko za nazwiskiem a lista jest przecież znacznie dłuższa. Jak informuje Wirtualna Polska:

Andrzej Aumiller

Andrzej Aumiller do 1990 należał do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, z ramienia której w 1989 r. został posłem na Sejm kontraktowy. Był ministrem budownictwa w rządzie Jarosława Kaczyńskiego.

Aleksander Chłopek

Aleksander Chłopek – poseł PiS na Sejm V i VI kadencji – należał do PZPR od 1978 do 1981 r.

Henryk Cioch

Prof. Henryk Cioch w grudniu 2015 r. został wybrany na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Należał do PZPR, IPN przyznał mu jednak status osoby pokrzywdzonej. W 2011 r. został senatorem – był bezpartyjnym kandydatem PiS. “Nigdy nie współtworzyłem aparatu PRL, nie zasiadałem w PRL-owskich ławach sejmowych, nie byłem członkiem PRONU, nie ściskałem dłoni przywódców stanu wojennego, nie głosiłem kłamliwych teorii historycznych” – napisał w oświadczeniu.

Krzysztof Czabański

Krzysztof Czabański, poseł PiS, od 2016 r. jest przewodniczącym Rady Mediów Narodowych. W latach 1967-1981 publikował “Sztandarze Młodych”, “Zarzewiu”, “Dookoła świata”, “Literaturze” i “Kulturze”. Należał do Związku Młodzieży Socjalistycznej. W latach 1967-1980 był członkiem PZPR.

Wojciech Jasiński

Wojciech Jasiński to były minister skarbu w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego, obecnie poseł i prezes zarządu PKN Orlen. Od 1975 r. należał do PZPR.

Karol Karski

Karol Karski był posłem na Sejm V i VI kadencji, w 2007 był sekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Jest europosłem. Działał w Zrzeszeniu Studentów Polskich.

Stanisław Kostrzewski

Stanisław Kostrzewski od 2000 do 25 lutego 2006 i od 10 października 2009 do 5 września 2014 był skarbnikiem PiS. Należał do PZPR do momentu rozwiązania tej partii.

Andrzej Kryże

Andrzej Kryże działał w PZPR od lat 70. do jej rozwiązania. W marcu 1980 r. jako sędzia Sądu Rejonowego w Warszawie skazał na karę aresztu zasadniczego Andrzeja Czumę, Wojciecha Ziembińskiego i Bronisława Komorowskiego za publiczne stwierdzenie, że PRL nie jest państwem niepodległym i zorganizowanie w Warszawie 11 listopada 1979 obchodów Święta Niepodległości. Wykonane wyroki zostały skasowane przez Sąd Najwyższy. W latach 2005-2006 był z ramienia PiS sekretarzem stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. Urząd ministra sprawował wówczas Zbigniew Ziobro. W latach 2006-2007 był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Maciej Łopiński

Maciej Łopiński w 1971 r. wstąpił do PZPR i był członkiem tej partii do 14 grudnia 1981. W stanie wojennym redagował “Solidarność – Pismo Regionu Gdańskiego”. W 1988 uczestniczył w strajkach w Stoczni Gdańskiej. Był także członkiem Regionalnej Komisji Koordynacyjnej “Solidarności” w Gdańsku. Jest sekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

Jan Pietrzak

Jan Pietrzak jest zaliczany do “Piotrowiczów”, gdyż był członkiem Związku Młodzieży Polskiej i Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Później uważano go jednak za głos antykomunistycznej opozycji. Był twórcą “hymnów” opozycji w PRL, takich jak “Taki Kraj” i “Żeby Polska była Polską”.

Marcin Wolski

Marcin Wolski, aktualnie dyrektor TVP2, w latach 1975-1981 należał do PZPR, od 1980 był sekretarzem Podstawowej Organizacji Partyjnej Programu III PR.

To oczywiście nie koniec..

Poprzedni artykułSłownik każdego, któremu zależy na silnej Polsce w Europie. Przywróćmy słowom znaczenie!
Następny artykułFala protestów w służbie zdrowia. Strajk fizjoterapeutów