Agnieszka Holland o przemowie Andrzeja Dudy: „To słowa haniebne”

„Jeżeli Europa ulegnie destrukcji to trzecia wojna światowa jest moim zdaniem realna” – powiedziała Agnieszka Holland, która krytycznie oceniła słowa prezydenta Andrzeja Dudy. Według niej wypowiedź o „wyimaginowanej wspólnocie” jest „haniebna”.

Reżyserka była pytana na antenie TVN24 m.in. o wypowiedź Mateusza Morawieckiego ws. zorganizowania wspólnego Marsz Niepodległości. Holland oceniła, że jest to niemożliwe, bo z jednej strony ekipie rządzących zależy na budowaniu narracji wspólnotowej a z drugiej strony prokuratura umarza śledztwo ws. kobiet pobitych podczas marszu.

Reklamy

Spytano ją również o słowa Andrzeja Dudy w Leżajsku, gdzie prezydent nazwał Unię Europejską „wyimaginowaną wspólnotą”. „To słowa haniebne – stwierdziła reżyserka m.in. filmu „Europa, Europa”. „To jest straszliwe niebezpiecznie i jeśli nie będziemy należeć do dużej demokratycznej wspólnoty możliwe, że znajdziemy się w orbicie innych wpływów – powiedziała artystka id dodała, że „jeżeli Europa ulegnie destrukcji to trzecia wojna światowa jest moim zdaniem realna”.

Źródło: TVN24