Podatek dla osób, które chcą udać się za granicę zakłada, że ktoś ma płacić za niezrealizowany hipotetyczny dochód. Innymi słowy mówiąc, jest to swojego rodzaju opłata za wyprowadzkę z Polski, oceniają eksperci podatkowi Konfederacji Lewiatan. Ale rzeczywiste efekty tego podatku są dużo gorsze. Wielu Polaków, którzy budowali od dziesiątek lat biznes, tworzyli miejsca pracy i akumulowali (z trudem, ale jednak!) kapitał krajowy, teraz po prostu z Polski ucieka. Straty dla gospodarki są trudne do oszacowania.

Pomysł na karanie najbardziej przedsiębiorczych osób jest zaczerpnięty wprost ze wzorców bolszewickich. To wtedy osoby posiadające majątek zostały wyznaczone na wrogów ludu. Dzisiaj podobnie zdaje się postępować PiS, skazując Polaków, którzy ciężko pracowali, na bardzo trudny wybór – emigrację, bo nie chcą być uwiązani do kraju, który ich nie szanuje, lub pozostanie w niepewnym ekosystemie gospodarczym, w którym z dnia na dzień mogą stracić wszystko.

Reklamy

Exit Tax wprowadzany jest w Polsce na skutek regulacji unijnych, ale polska konstrukcja tego podatku jest dużo bardziej restrykcyjna niż chyba w jakimkolwiek innym kraju.

źródło: Lewiatan, Forbes

Poprzedni artykułPolacy rzucili się do kupowania aut, zanim wprowadzą nowy podatek
Następny artykułKolejne mocne uderzenie w Morawieckiego. Motyka zaorał premiera