[Counter-Box id="1"]

Nie ustają kontrowersje wokół pomysłu zamknięcia lotniska Chopina oraz Modlina i zbudowania gargantuicznego portu lotniczego w Baranowie pod nazwą Centralny Port Komunikacyjny. Tymczasem to olbrzymie przedsięwzięcie nie ma żadnego sensu ekonomicznego ani gospodarczego, jest natomiast obciążeniem dla i tak już zadłużonego polskiego społeczeństwa.

Czas obalić mity, rozpowszechniane przez ludzi, którzy chcą budowy lotniska: 

Reklamy
 1. Lotnisko Chopina w Warszawie nie osiągnęło kresu swoich możliwości rozwoju. Swobodnie można je rozbudowywać, by obsłużyć dużo większy ruch.
 2. Lotnisko w Modlinie może być bez problemu rozbudowane. Dzisiaj rozbudowa jest blokowana, bo marszałkiem województwa mazowieckiego jest Adam Struzik z PSL a PiS nie chce z nim współpracować.
 3. Lotnisko Chopina i Modlin mogą stanowić tzw. duoport – wystarczy szybka kolejka między tymi dwoma lotniskami. Koszt rozbudowy Modlina i kolejki do terminalu jest promilem kosztów budowy CPK.
 4. Ilość pasażerów na lotach z Polski do Polski jest bezpośrednio uzależniona od sytuacji gospodarczej i politycznej. Może się nieco zwiększyć ale równie dobrze znacząco zmniejszyć.
 5. Transport towarów drogą lotniczą jest bardzo drogi i w ten sposób wozi się wyłącznie cenny i lekki towar. Mówienie o bazie logistycznej i powietrznym jedwabnym szlaku z Chin to mrzonki.
 6. Gęstość zaludnienia Polski i terenów na wschód od Polski jest dużo mniejsza niż na Zachodzie. Nie ma skąd wziąć pasażerów na rzekome loty z CPK.
 7. Komercyjne linie lotnicze jak Ryanair nie widzą sensu w lataniu z CPK skoro jest lotnisko Chopina.
 8. LOT nie posiada wystarczającej ilości samolotów by oferować więcej połączeń niż dzisiaj. Po co więc większe lotnisko?
 9. Rozwój techniczny samolotów w tym ich większy zasięg i lepsze parametry techniczne powodują, że linie lotnicze chętniej latają między mniejszymi lotniskami bezpośrednio.
 10. Europa posiada kilka dużych hubów lotniczych, między innymi Londyn, Frankfurt czy Amsterdam a linie arabskie posiadają własne huby i latają bezpośrednio do portów docelowych.
 11. Jedno lotnisko, które było pomysłem PiS, zbudowano – to port lotniczy Radom. Lotów brak.

 

Poprzedni artykułHit internetu? Nielegalnie ustawione przyczepy z banerami wyborczymi kandydata PiS na prezydenta Gdyni.
Następny artykułSzokujący list przedsiębiorcy do PiS. Nowa karuzela vatowska nazywa się split payments!