Postępujący demontaż samorządności terytorialnej zarzuca Fundacja Obywatelskiego Rozwoju układowi rządzącemu. Ujawniony dzisiaj raport Fundacji zawiera szokujące informacje, związane z likwidowaniem samorządności oraz ograniczaniem naszych praw. Antysamorządowe przepisy powodują demontaż samorządności i odbieranie kompetencji mieszkańcom w zastraszającym tempie.

Raport dokumentuje dziewiętnaście przypadków recentralizacji i demontowania samorządności. Każdy przypadek odebrania zadań, ograniczenia samodzielności JST w wykonywaniu zadań publicznych czy uszczuplenia kompetencji i uprawnień to akt złamania konstytucyjnej zasady decentralizacji. Stanowi ona, że „ustrój terytorialny Rzeczypospolitej Polskiej zapewnia decentralizację władzy publicznej”. Równocześnie za każdym razem dochodzi do złamania zasady pomocniczości (subsydiarności), wyrażonej wprost w jej preambule. Konstytucji jednak dzisiaj nikt nie broni – instytucje mające stać na straży praworządności w Polsce zostały obsadzone przez osoby zależne od prezesa PiS.

Reklamy

Obecna koalicja rządząca wprowadza antysamorządowe regulacje przede wszystkim metodą poselskich inicjatyw legislacyjnych albo poprawek poselskich. Do wakacji parlamentarnych w 2018 r. uchwalono jedenaście ustaw antysamorządowych, z czego dziewięć (82%) to inicjatywy poselskie (siedem to inicjatywy posłów PiS, jedna – projekt komisji sejmowej, w której PiS ma większość, jedna – projekt posłów Kukiz’15.

Z przedstawionych danych wynika jednoznacznie, że jest realizowany plan demontażu samorządności terytorialnej, w większości rozpisany na poszczególne inicjatywy posłów albo poprawki poselskie do przedłożeń rządowych.

Jaki jest cel tych działań? Wszystkim ma rządzić centrala partyjna. Nasuwają się skojarzenia z komuną, tak jak kiedyś PZPR, tak być może dzisiaj Nowogrodzka chciałaby pełnić rolę jedynego ośrodka władzy w Polsce, centralne zarządzanie krajem i pozbawienie ludzi wpływu na cokolwiek to efekt uboczny tego procesu.

Z treścią raportu można zapoznać się na stronach FOR.

Poprzedni artykułSkąd ta agresja u zwolenników PiS? W Kielcach pobito protestującą kobietę
Następny artykułWłaściciele diesli mają coraz gorzej. Cena ropy przekroczyła cenę benzyny a podwyżkom nie ma końca